لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۳

دادستانی قشم یک کشتی را به‌دلیل «تفریح دریایی تعدادی گردشگر مختلط» توقیف کرد


سواحل جزیره قشم (آرشیو)
سواحل جزیره قشم (آرشیو)

دادستان قشم اعلام کرد یک فروند کشتی تفریحی به دلیل مختلط‌‌‌ بودن مسافران گردشگر توقیف شده است.

امید مهدوی مجد شامگاه پنجشنبه، ۲۱ اردیبهشت‌ماه، بی‌توجهی به «شئونات اسلامی» و «هنجارشکنی» از طریق تفریح دریایی تعدادی گردشگر به‌صورت مختلط را دلیل توقیف این کشتی عنوان کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی حجاب اجباری و ممنوعیت آزادی‌های اجتماعی را «هنجار» معرفی کرده و هرگونه مقاومت در این حوزه‌ها را به بهانه «هنجارشکنی» مورد تنبیه قرار می‌دهند.

این دومین مورد از توقیف کشتی‌ها در سواحل جنوبی ایران در یک هفته گذشته به دلیل مختلط بودن مسافران و بی‌حجابی زنان محسوب می‌شود.

بتازگی هم یک فروند لنج صیادی در آبهای جزیره هرمز به دلیل حضور زنان بدون حجاب توقیف شد.

مقام‌های این جزیره اعلام کرده بودند که توقیف این لنج با حکم قضایی و در پی «سوارکردن تعدادی گردشگر به صورت مختلط و با پوشش نامناسب جهت تفریح دریایی» صورت گرفته است.

این توقیف پس از آن صورت گرفت که مقام‌های جزیره هرمز با همکاری سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، و دفتر امام جمعه در این جزیره رزمایشی یک ماهه به نام «عفاف و حجاب» را آغاز کردند.

مسئولان قضایی تاکنون درباره چگونگی محکومیت و شرایط رفع پلمب این کشتی‌ها اظهارنظری نکرده‌اند.

در ماههای گذشته مقام‌های جمهوری اسلامی در تلاش برای مقابله با مخالفان حجاب اجباری اقدام به تعطیلی صدها واحد صنفی، گردشگری، رستوران‌ها و حتی مطب‌های پزشکان و داروخانه‌ها کرده‌اند. هرچند شمار روزافزونی از زنان موافق حق انتخاب پوشش، با مقاومت دربرابر این اجبار، از پوشیدن روسری خودداری می‌کنند.

XS
SM
MD
LG