لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

حمله‌های اخیر بوکوحرام ۴۰ کشته برجاگذاشت


در نیجریه در جریان حمله های اخیر شبه نظامیان مظنون به عضویت در بوکوحرام، دست کم ۴۰ تن کشته شدند.

به گزارش شاهدان عینی و منابع امنیتی، این حمله ها بعد از ظهر روز دوشنبه و بامداد سه شنبه، ۲ و ۳ تیرماه در دو روستای مجاور هم در استان بورنو روی داده است.

روستاییانی که توانسته اند بگریزند به صدای آمریکا گفته‌اند که مهاجمان با کامیون و موتورسیکلت آمدند و خانه ها را به آتش کشیدند و روستاییان را کشتند و مواد غذایی این روستاهای گرفتار فقر کشاورزی را به غارت بردند.

عیسی دابورو، یکی از روستاییان، به صدای آمریکا گفت، عده ای را با گلوله ازپا درآوردند و عده ای دیگر را سربریدند. او گفت زنان و کودکان هم جزو قربانیان بوده اند.

همچنین روز دوشنبه، دست کم ۳۰ نفر در اثر انفجار یک زن بمب‌گذار انتحاری در بازار پرجمعیت ماهی فروشان در نزدیکی مسجدی در مرکز استان بورنو کشته شدند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله ها را برعهده نگرفته است، اما افراط گرایان اسلامی بوکوحرام در جریان شورش ۶ ساله خود غالبا شهروندان را هدف حمله های خود می‌گیرند.

بوکوحرام صدها زن و دختر را ربوده است و با افزایش تعداد زنان بمب‌گذار انتحاری بیم آن می‌رود که از این زنان اسیر، در انفجارهای انتحاری استفاده شود.

بوکو حرام حمله های خود را زمانی آغاز کرد که رئیس جمهوری جدید نیجریه، محمد بخاری، اعلام کرد که مرکز فرماندهی نظامی از پایتخت نیجریه به مای دوگوری، در استان بورنو منتقل می شود.

این حمله‌ها هنگامی روی می‌دهند که نیجریه و همسایگانش دست درکار تقویت ارتش چندملیتی‌ای هستند که توانست امسال شهرها و روستاهایی را که بوکوحرام در آنها دولت به اصطلاح خلافت اسلامی خود را برقرار کرده بود، آزاد کند.

XS
SM
MD
LG