لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۴

آمریکا برای کمک به دولت جدید نیجریه در مبارزه با بوکوحرام اعلام آمادگی کرد


جان کری برای حضور در آئین تحلیف رئیس جمهوری جدید نیجریه وارد ابوجا شد
جان کری برای حضور در آئین تحلیف رئیس جمهوری جدید نیجریه وارد ابوجا شد

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده روز جمعه گفت واشنگتن آماده است برای کمک به نیروهای مسلح محمدو بوهاری رئیس جمهوری جدید نیجریه در گردآوری اطلاعات و امور لجیستیکی، مربیان نظامی به آن کشور اعزام کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام آمریکایی نوشت آقای بوهاری و وزیر خارجه آمریکا - که برای شرکت در مراسم ادای سوگند او به نیجریه سفر کرده است - قرار است در حاشیه این مراسم، در باره کمک‌های امنیتی آینده و توسعه مناسبات اقتصادی گفتگو کنند.

این مقام دولت آمریکا که در آستانه ورود جان کری به ابوجا سخن می‌گفت، اضافه کرد که گفتگوهای مقدماتی با رئیس جمهوری جدید نیجریه حاکی است که او می‌خواهد روابطی نزدیک با ایالات متحده داشته باشد.

تنش بین مشاوران نظامی آمریکا و ارتش نیحریه بر سر نقض حقوق بشر و فساد در دوره ریاست جمهوری گودلاک جاناتان، مانع پیشرقت همکاری‌های دوجانبه برای مقابله با شورش‌های شش ساله گروه اسلامگرای افراطی بوکوحرام شده بود.

محمدو بوهاری پیشتر در روز جمعه گفت، بدون نجات تمامی دختران دانش آموزی که سال گذشته ربوده شده‌اند، این کشور نمی‌تواند ادعا کند که بر بوکوحرام پیروز شده است.

رئیس جمهوری جدید نیجریه در سخنانی در مراسم تحلیف خود گفت ۲۱۹ دختری که در آوریل ۲۰۱۴ در شهر شیبوک ربوده شدند، باید نجات داده شوند.

او بوکوحرام را «یک گروه بی‌شعور خدانشناس دور از اسلام » خواند و گفت می‌خواهد نیجریه نقش رهبری منطقه‌ای، که آفریقا انتظار دارد، را بازی کند.

نیجریه پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا و تولیدکننده اصلی نفت در آن منطقه است.

با این حال آقای بوهاری اذعان کرد که نیجریه با مشکلات اقتصادی، از جمله بیکاری و فقر بالا دست به گیریبان است، و وعده داد برای حل این مشکلات و همچنین مسئله قطع جریان برق و خاموشی‌های پی در پی، گام‌های قاطعی بردارد.

XS
SM
MD
LG