لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

بوکوحرام همسر معاون نخست وزیر کامرون را گروگان گرفت


از چند هفته پیش که دولت کامرون نیروهایش را در کنار نیروهای بین‌المللی برای مقابله با بوکوحرام مستقر کرد، آن گروه حملات خود را به خارج از مرزها گسترش داده است.

مقامات کامرون می‌گویند شورشیان مسلح بوکوحرام روز یکشنبه در حمله به شهر کولوفاتا در شمال آن کشور، همسر معاون نخست وزیر را ربودند و دست کم سه نفر را به قتل رساندند.

به گزارش خبرگزاری رویترز شبه‌نظامیان بوکوحرام در یک حمله جداگانه به خانه رهبر مذهبی و شهردار کولوفاتا، وی را هم به گروگان گرفتند.

از چند هفته پیش که دولت کامرون نیروهایش را در کنار نیروهای بین‌المللی برای مقابله با بوکوحرام – گروه افراطی شبه‌نظامی و اسلامگرای نیجریه – مستقر کرد، آن گروه حملات خود را به خارج از مرزها و کشور همسایه گسترش داده است.

یک مقام بلندپایه دولت کامرون در تماس تلفنی با خبرگزاری رویترز تأیید کرد که منزل احمدو علی، معاون نخست وزیر، در شهر کولوفاتا هدف حمله شورشیان بوکو حرام قرار گرفته است و گفت «متأسفانه شورشیان همسر احمدو علی را با خود بردند. آنها شهردار را هم به گروگان گرفتند، و در جریان حمله آنها سه نفر کشته شدند.»

سرهنگ فلیکس فورمکونگ، از فرماندهان ارتش کامرون، به رویترز گفت معاون نخست وزیر که به کولوفاتا رفته بود تا مراسم عید فطر را در کنار خانواده خود برگزار کند، توسط مأموران امنیتی به شهری در نزدیکی کولوفاتا انتقال یافته است:

«در حا حاضر وضعیتی بحرانی حاکم است، و همین الان که با شما حرف می‌زنم، اعضای بوکوحرام هنوز در شهر در حال جنگ با سربازان ما هستند.»

حمله روز یکشنبه سومین حمله بوکوحرام در داخل خاک کامرون از روز جمعه تا کنون بود. این گروه در سال جاری میلادی صدها نفر را، عمدتاً در شمال شرقی نیجریه به قتل رسانده، و سراسر کشور را بمباران کرده است.

یک مقام پلیس نیجریه می‌گوید تازه‌ترین حمله بوکوحرام به یک کلیسای کاتولیک در شهر کینو در شمال کشور ۵ کشته و دست کم ۸ مجروح برجای گذاشت. بوکوحرام بیش از هر مکانی کلیساها را هدف حملات خود قرار داده است.

در یک رویداد جداگانه، یک زن بمبگذار انتحاری قصد حمله به مأموران پلیس در خیابان را داشت که با منفجر کردن بمبی که به خود بسته بود، کشته شد و دو افسر پلیس را هم مجروح کرد.

XS
SM
MD
LG