لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

بوکوحرام ۶۰ دختر دیگر در نیجریه را ربود


نقشه جغرافیایی مایدوگوری، مرکز ایالت بورنو در نیجریه
نقشه جغرافیایی مایدوگوری، مرکز ایالت بورنو در نیجریه
به گزارش شاهدان عینی، گروه افراطی بوکوحرام در نیجریه روز سه‌شنبه با حمله به روستایی در شمال شرقی آن کشور، ۶۰ دختر و ۳۱ پسر دیگر را ربودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروهای امنیتی نیجریه گزارش‌های مربوط به ربوده شدن این افراد را رد کردند.

این در حالی است که دولت و ارتش نیجریه بخاطر واکنش دیرهنگام در قبال ربوده شدن بیش از ۲۰۰ دختر دانش‌آموز در روز ۲۶ فروردین ماه سال جاری، با انتقادهای گسترده‌ای مواجه بوده است.

راهی برای تأیید گزارش‌های مربوط به حادثه گزارش شده در روستای کومابزا، واقع در ۱۵۰ کیلومتری مایدوگوری، مرکز ایالت بورنو وجود ندارد. با وجود آن که ارتش، ستاد فرماندهی اضطراری در آن شهر مستقر کرده است، اما تاکنون نتوانسته حملات پیکارجویان بوکوحرام، که تقریباً همه روزه انجام می شود، را مهار کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از علی خلیل، یکی از ساکنین روستای کومابزا، نوشت حمله بوکوحرام و ربودن گروهی دختران و پسران آن روستا، در روز شنبه اتفاق افتاد و در جریان آن، ۴ نفر از ساکنان آن روستا نیز کشته شدند.

آقای خلیل یکی از اعضای گروه‌های مردمی است که برای مقابله با حملات گروه افراطی بوکوحرام تشکیل شدند و با وجود در اختیار داشتن سلاح‌های معمولی و ابتدایی، تاکنون در این زمینه به موفقیت‌هایی هم رسیده‌اند.

یکی از اعضای شورای محلی نیز در گفتگو با آسوشیتدپرس، ربودن این ۹۱ نفر را تایید کرد اما نخواست که هویتش فاش شود، زیرا اجازه دادن اطلاعات به رسانه‌ها را ندارد. وی همچنین گفت افراد بزرگتری که از آن حمله جان سالم بدر بردند، مجبور شدند حدود ۲۵ کیلومتر راه بروند تا به نزدیکترین روستایی که از امنیت نسبی بیشتری برخودار بود، پناه ببرند.

ایالات متحده گروه بوکوحرام را گروهی تروریستی می داند و ضمن محکوم کردن حملات آن گروه و ربودن دختران دانش آموز در نیجریه، برای کمک به دولت آن کشور برای یافتن آنها اعلام آمادگی کرد.

حدود یک ماه بعد، هواپیماهای تجسسی ایالات متحده بر فراز نیجریه به پرواز درآمدند تا به دولت آن کشور جهت شناسایی محل استقرار شورشیان بوکوحرام و نیز محل نگهداری دختران ربوده شده، کمک کنند.

به نظر می‌رسد برنامه‌های دولت برای نجات دخترانی که اواخر فروردین ماه ربوده شدند، با بن‌‌بست مواجه شده است. ارتش نیجریه می‌گوید از محل نگهداری آنها اطلاع دارد، اما از این نگران است که در صورت هرگونه اقدام نظامی، جان آنها را به خطر بیاندازد.

گروه بوکوحرام پیشنهاد معاوضه گروگان‌ها با اعضای زندانی آن گروه را کرده بود که با مخالفت گودلاک جاناتان رئیس جمهوری نیجریه روبرو شد.

در رویدادی جداگانه، منابع خبری روز سه‌شنبه از دستگیری ۴۰ نفر، که مشکوک به عضویت در گروه بوکوحرام هستند، در کامرون، همسایه شرقی نیجریه، خبر دادند و نیروهای امنیتی کامرون بازاری را که گمان می‌رود بوکوحرام سلاح‌های خود را در آن پنهان می‌کردند را برای تحقیق و بازرسی بستند.
XS
SM
MD
LG