لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

گزارش: حملات شورشیان بوکو حرام ۱۱ هزار کشته برجا گذاشته است


گروهی از غیرنظامیان نیجریه که در پی حملات شورشیان بوکو حرام آواره شده اند در یک مدرسه در شهر مایدوگوری اسکان یافته اند.
گروهی از غیرنظامیان نیجریه که در پی حملات شورشیان بوکو حرام آواره شده اند در یک مدرسه در شهر مایدوگوری اسکان یافته اند.

گزارشی که به تازگی منتشر شده از کشته شدن بیش از یازده هزار نفر در حملات شورشیان بوکو حرام و عملیات نیروهای ارتش در شمال شرقی نیجریه حکایت دارد.

برآورد تلفات جنگ در نیجریه توسط پژوهشگران دانشکده مطالعات بین‌المللی دانشگاه جانز هاپکینز، و با استفاده از گزارش‌های رسانه‌ها درباره خشونت‌ها در نیجریه تهیه شده است.

پژوهشگران در مقاله‌ای که در واشنگتن پست منتشر شده، جنگ بوکو حرام را یکی از مرگبارترین جنگ‌های جهان خوانده‌اند.

برآورد شده که تنها در فاصله ماه‌های ژوئیه ۲۰۱۳ تا ژوئن ۲۰۱۴ (تیر ماه سال گذشته تا خرداد سال جاری)، ۷.۰۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. به گفته پژوهشگران، تلفات در نیجریه بسیار بالاتر از جنگ‌های عراق و افغانستان بوده است.

این برآورد، کشته‌شدگان ناشی از حملات بوکو حرام و عملیات نیروهای دولتی نیجریه را دربرمی‌گیرد. گروه‌های مدافع حقوق بشر ارتش نیجریه را به استفاده از سلاح‌های سنگین و اعمال خشونت بیش از حد و بالسویه برای متوقف کردن شورشیان بوکو حرام متهم کرده‌اند.

پژوهشگران گفته‌اند از شروع گردآوری اطلاعات در این زمینه یعنی از سال ۱۹۹۸ (۱۳۷۷) به این سو، روی‌هم‌رفته نزدیک به ۳۰.۰۰۰ نفر در خشونت‌های قومی، مذهبی، سیاسی و اقتصادی در نیجریه جان باخته‌اند.

کشور نیجریه در سال‌های اخیر صحنه فعالیت گروه‌های شورشی در جنوب – که دارای منابع سرشار نفتی است، درگیری میان مسلمانان با مسیحیان در شهر جوس، خشونت‌های بی‌شمار در هنگام برگزاری انتخابات، و شورش بوکو حرام بوده است.

XS
SM
MD
LG