لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۲

اختلاف اوباما و بینر در مورد عملیات لیبی


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا ( سمت چپ) و جان بینر ریس مجلس نمایندگان آمریکا (در راست) - آرشیو
باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا ( سمت چپ) و جان بینر ریس مجلس نمایندگان آمریکا (در راست) - آرشیو

جان بینر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا و کاخ سفید، سخنان تندی در مورد وضعیت قانونی عملیات نظامی آمریکا در لیبی رد و بدل می کنند.

جان بینر و دیگر قانون گذاران آمریکایی، از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات می گویند از نظر قانون لازم است که رییس جمهوری در مورد عملیات نظامی در لیبی، تایید کنگره را دریافت کند. اما کاخ سفید این موضوع را رد می کند.

کاخ سفید در گزارشی به کنگره آمریکا که روز چهارشنبه داده شد، اعلام کرد نظامیان آمریکایی نقشی «پشتیبانی و محدود» در لیبی دارند که به منزله خصومتی که رییس جمهوری را ملزم به دریافت مجوز از کنگره کند، نیست.

جان بینر روز پنجشنبه در واکنش گفت ایالات متحده، روزانه ۱۰میلیون دلار برای عملیات لیبی هزینه می کند که شامل حمله هوایی هواپیماهای بدون سرنشین و بمباران مجموعه معمر قذافی، رهبر لیبی نیز می شود.

بینر گفت از نظر او، این امر نشان می دهد که ایالات متحده به روشنی درگیر یک خصومت است، او تهدید کرد که نهاد قانونگذاری، قطع منابع مالی عملیات لیبی، به رهبری ناتو را هدف گرفته است.

اما جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که رییس جمهوری با ارزیابی بینر مخالف است.

او گفت نظامیان آمریکایی در خاک لیبی حضور ندارند و بطور فعال، در تیراندازی با نیروهای لیبی قرار ندارند و نیروهای آمریکایی در این عملیات تلفاتی نداشته اند.

بر اساس «قانون اختیارات جنگی»، نیروهای آمریکایی باید از یک عملیات نظامی که بدون مجوز کنگره انجام گرفته باشد، ظرف ۹۰ روز عقب نشینی کنند. روز یکشنبه ۹۰ امین روز عملیات نظامی آمریکا در لیبی را رقم می زند.

XS
SM
MD
LG