لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۱

کاخ سفید: تصمیم باراک اوباما در مورد درگیری لیبی قانونی بوده است


کاخ سفید: تصمیم باراک اوباما در مورد درگیری لیبی قانونی بوده است

کاخ سفید روز چهارشنبه در گزارشی به کنگره آمریکا اعلام کرد که عملیات نظامی در لیبی، به اجازه کنگره نیاز ندارد چرا که نیروهای آمریکایی در حال حاضر، نقش پشتیبانی را در این عملیات دارد.

یک مقام ارشد دولت می گوید آقای اوباما همواره منطبق با قانون اختیارات جنگی ۱۹۷۳ عمل کرده است. این قانون می گوید در صورتی که عملیات نظامی آمریکا بدون دریافت مجوز از کنگره صورت گرفته باشد، نیروهای آمریکایی باید طی ۹۰ روز از عملیات نظامی کنار بکشند.

روز چهارشنبه گروهی از قانون گذاران امریکایی دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، تصمیم باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا را برای عملیات نظامی در لیبی، بدون کسب مجوز رسمی کنگره به چالش گرفتند.

ده عضو مجلس نمایندگان، از جمله دنیس کوسینچی نماینده دموکرات ایالت اوهایو، و ران پال نماینده تگزاس، دادخواستی به دادگاه ارائه دادند. ران پال امیدوار است کاندیدای حزب جمهوری خواه در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا باشد.

کوسینچی گفت او و همکارانش بر این عقیده هستند که قانون امریکا نقض شده است. آنها امیدوار هستند حکم دادگاه به نفع آنان باشد تا به گفته کوسینچی، مردم امریکا را در برابر «سیاست های غیر قانونی» حفاظت شوند.

جان بینر، رییس جمهوری خواه مجلس نمایندگان امریکا، این مساله را روز سه شنبه در نامه ای به کاخ سفید مطرح کرد و از رییس جمهوری به دلیل صدور دستور عملیات نظامی در لیبی، بدون آنکه نخست در صدد کسب اجازه کنگره برآید، به شدت انتقاد کرد.

مقامات کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بودند که به زودی توضیح و توجیه کاملی درباره تعهد نظامی امریکا در ماموریت ناتو برای حفاظت از شورشیان لیبی ارائه خواهند داد. آنها وعده داده بودند در گزارش خود به کنگره، نشان خواهند داد که اقدام رییس جمهوری آمریکا، منطبق بر قانون است.

قانون اختیارات جنگی سال ۱۹۷۳ از رییس جمهوری می خواهد رهبران کنگره را ظرف ۴۸ ساعت از عملیات نظامی آگاه کند. این قانون همچنین نظامیان آمریکایی را از درگیری نظامی برای بیش از ۶۰ روز بدون اجازه کنگره ممنوع می کند، و یک دوره ۳۰ روزه را نیز باری خروج نیروها شامل می شود.

بینر گفت روز یکشنه، ۹۰ روز منقضی می شود و او می خواهد تا روز جمعه توضیحات کاخ سفید را دریافت کند.

باراک اوباما در ماه مارس کنگره را از تصمیم خود در مورد عملیات نظامی در لیبی آگاه کرد، اما تصویب کنگره را درخواست نکرد. کاخ سفید قانون گذاران را از نقش امریکا در لیبی آگاه کرده است.


XS
SM
MD
LG