لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۶

سازمان حفاظت محیط زیست استفاده موردی از گوشت گراز در رستوران‌ها را تایید کرد


شکار گراز در ایران - آرشیو
شکار گراز در ایران - آرشیو

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با «شایعه» نامیدن استفاده گسترده از گوشت گراز در رستوران‌ها، از شهروندان خواست اگر از خرید و فروش و سرو گوشت حیوانات «نامتعارف» خبر دارند، به مراجع مرتبط اطلاع دهند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به سازمان صدا و سیما در روز دوشنبه ۱۴ شهریور، حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیست سازمان حفاظت محیط زیست با اذعان به «تخلفاتی از قبیل خرید و فروش گوشت حیوانات حیات وحش»، گفت که این اتفاق «گاهی اوقات به صورت انگشت‌شمار در رستوران‌ها» انجام می‌شود و «نمی‌توان آن را انکار کرد.»

پیش‌تر گزارش شده بود که «گرازخواری و سرو گوشت گراز» در رستوران‌های تهران شیوع یافته و یک رستوران‌دار قیمت هر کیلو گوشت این حیوان را «۶۰ هزار تومان» عنوان کرده بود.

استفاده خوراکی گوشت حیوانات نامتعارف پیش از این نیز گزارش شده است. چنان‌که محمد آقامیری رئیس سازمان دامپزشکی کشور تأیید کرده است که «گوشت اسب و الاغ» به صورت غیرقانونی ذبح و فروخته می‌شود.

همچنین یکم مهر ۱۴۰۰ صادق گلزاری، رئیس اداره دامپزشکی شهر تهران از معدوم‌سازی «نیم تن گوشت اسب و الاغ» در یک دامداری غیرمجاز، پیش از توزیع در بازار خبر داده بود.

بنا بر گفته یک فعال صنفی کارگری، با ادامه روند صعودی گرانی و تورم در ایران، سرانه مصرف گوشت کارگران به کمتر از سه کیلوگرم در سال رسیده ؛ آماری که «برای هر جامعه‌ای نگران‌کننده است.»

یک کارگر ساکن کردستان با حقوق حداقلی گفته است، خرید گوشت قرمز خانواده‌اش در ماه‌های اخیر «به صفر» رسیده و «ماه‌هاست سفره ما رنگ گوشت قرمز را ندیده» و «پول ما به خرید چند کیلو مرغ و تخم مرغ به زور می‌رسد.»

XS
SM
MD
LG