لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۶

اخبار اقتصادی | مقام اتاق بازرگانی تهران: نرخ تورم در ایران چند برابر عراق، پاکستان، و ترکیه است


اخبار منتشر شده در رسانه‌های ایران حاکی از افزایش نزدیک به ۲۰ درصدی شهریه دانشگاه آزاد، بالا بودن نرخ تورم ایران نسبت به برخی از کشورهای همسایه، و کشف دست‌کم نیم تن گوشت اسب و الاغ در تهران است.

  • افزایش شهریه دانشگاه‌های آزاد در ایران

احمد حیدری، سخنگوی دانشگاه آزاد، از افزایش نزدیک به ۲۰ درصدی شهریه دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی جدید خبر داد.

احمد حیدری روز چهارشنبه ۳۱ شهریور میانگین افزایش شهریه دانشگاه آزاد در سال تحصیلی ۱۴۰۰ را نزدیک به ۲۰ درصد اعلام کرد و گفت که حداقل و حداکثر شهریه در هیأت امنای استانی تعیین خواهد شد.

او در ادامه دو عامل اصلی تعیین شهریه را «عرضه و تقاضا و موقعیت واحد دانشگاهی از لحاظ جغرافیایی» و «وضعیت اقتصادی -اجتماعی منطقه» عنوان کرد و افزود رویه افزایش شهریه مثل رویه معمول و معقول سال‌های گذشته است.

  • نرخ تورم ایران بالاتر از نرخ تورم در عراق، ترکیه و پاکستان

معاون بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در بیست و ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران از بالا بودن نرخ تورم در ایران به نسبت برخی همسایگانش خبر داد.

مریم خزاعی، معاون بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، در این جلسه با اعلام آمار ۴۳.۶ درصدی نرخ تورم در ایران گفت، نرخ تورم در ایران حدود ۵.۹ برابر تورم عراق، ۵.۲ برابر تورم پاکستان و ۲.۳ برابر تورم ترکیه است.

عباس آرگون، نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، نیز با تاکید بر تمرکز دولت بر کنترل تورم گفت در ایران به دلیل تورم بالا، آنچه به عنوان تفاوت قیمت خرید و فروش مشاهده ‌می‌شود، منعکس‌کننده تورم است.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، هم گفت درآمدها و هزینه‌های ایران با هم هم‌خوانی ندارند. وی افزود شاید کمتر از ۵۰ درصد درآمدهای کشور در پنج ماه گذشته محقق شده و دولت مجبور است برای تامین هزینه‌هایش از تنخواه‌گردان بانک مرکزی استفاده کند. به گفته او همین موضوع باعث افزایش پایه پولی و دامن زدن به تورم شده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران در ادامه نسبت به افزایش قیمت‌ها، در صورت ادامه پیدا کردن این وضعیت در ماه‌های آینده، ابراز نگرانی کرد.


  • کشف نیم تن گوشت اسب و الاغ در تهران

به گزارش رسانه‌های ایران، رئیس اداره دامپزشکی شهر تهران از معدوم‌سازی «نیم تن گوشت اسب و الاغ» در یک دامداری غیرمجاز ، پیش از توزیع در بازار خبر داد.

صادق گلزاری، رئیس اداره دامپزشکی شهر تهران به خبرگزاری تسنیم گفت کارشناسان اداره دامپزشکی شهر تهران در بازدید از یک واحد دامداری که بیش از ۱۰ راس اسب و الاغ در آن نگه‌داری می‌شد، متوجه کشتار و آماده‌سازی گوشت این حیوانات برای عرضه به بازار شدند.

XS
SM
MD
LG