لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

پژوهش جدید: خطر سکته‌مغزی با گروه خونی مرتبط است


بنا بر نتایج یک پژوهش علمی که در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند صورت گرفته است، گروه خونی افراد ممکن است با خطر سکته زودرس مرتبط باشد.

به گزارش نشریه علمی «نوروساینس نیوز»، در این پژوهش از داده‌های موجود در مطالعات ژنتیکی با تمرکز بر سکته‌های ایسکمی مغزی در افراد زیر ۶۰ سال استفاده شده است.

سکته ایسکمی مغزی یا انسدادی بر اثر انسداد جریان خون به مغز رخ می‌دهد.

دکتر استیون جی کیتنر، استاد عصب‌شناسی در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند و یکی از پژوهشگران اصلی این مطالعه گفت: «تعداد افراد مبتلا به سکته‌های زودرس رو به افزایش است. احتمال مرگ این افراد از این وضعیت خطرناک بیشتر است و بازماندگان به طور بالقوه با چندین دهه ناتوانی روبرو هستند. با این حال تحقیقات کمی در مورد علل سکته‌های زودرس وجود دارد.»

در این فراتحلیل، داده‌های ۴۸ مطالعه پیشین بر روی سکته‌های ایسکمی در افرادی که گروه ‌های خونی آ، آ ب، ب، اُو (A, AB, B, O) دارند، مورد تحلیل و بررسی قرار گرفتند.

محققان دریافتند افرادی که گروه خونی A دارند، در مقایسه با گروه‌های خونی دیگر، ۱۶ درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی زودرس هستند. و خطر سکته مغزی زودرس در افراد دارای گروه خونی O حدود ۱۲ درصد کمتر از بقیه گروه‌های خونی است.

نتایج این گزارش در ژورنال عملی «عصب شناسی» Neurology منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG