لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

وزیر امور خارجه آمریکا برای دومین بار با همتای چینی خود ملاقات کرد


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، و وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، روز جمعه، پنجم آبان برای دومین بار با یکدیگر دیدار کردند.

این دو دیپلمات درباره شیوه مدیریت اختلافات خود گفتگو کرده و در عین حال زمینه را برای دیدار قریب‌الوقوع جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و همتای چینی‌اش، شی جین پینگ در حاشیه اجلاس سران کشورهای آسیا و اقیانوسیه (آپک) در سانفرانسیسکو آماده کردند.

درگیری میان اسرائیل و حماس در هفته‌های اخیر به روابط پیچیده این دو ابرقدرت جنبه جدیدی بخشیده است و واشنگتن امیدوار است پکن بتواند از نفوذ خود بر جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از گسترش جنگ در خاورمیانه استفاده کند.

تحلیل‌گران سیاسی معتقدند که هر دو طرف در زمینه جلوگیری از گسترده شدن جنگ خاورمیانه منافع مشترکی دارند و چین به عنوان یک خریدار عمده‌نفت از ایران می تواند بر این کشور نفوذ قابل‌توجهی داشته باشد.

موضوع تایوان، اختلافات تجاری، و سابقه بد حقوق بشر حکومت چین، روابط میان آمریکا و چین را در چندین جبهه‌ وخیم‌تر کرده است.

سفر سه روزه وزیر امور خارجه چین به آمریکا، آخرین دیدار از مجموعه تعاملات دیپلماتیک میان چین و آمریکا است.

وانگ روز پنجشنبه به آقای بلینکن گفت که دو کشور اختلاف نظر دارند ولی برای کاهش سوء تفاهم‌ها و تثبیت روابط، نیاز به گفتگویی «عمیق» و «جامع» هست.

این دیپلمات ارشد چین همچنین قرار است روز جمعه به کاخ سفید برود و با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، دیدار کند و انتظار می‌رود که با آقای بایدن نیز صحبت کند.

اولویت دولت بایدن در تعامل با پکن، جلوگیری از تنش میان این دو اقتصاد بزرگ جهانی است.

شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین گفته است که مایل به همکاری در مورد چالش‌های مشترک جهانی است ولی کارشناسان انتظار پیشرفت فوری در این زمینه را ندارند.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG