لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

کاردار اسرائیل در تایوان: واکنش چین به حملات حماس «نگران‌کننده» است


مایا یارون، کاردار اسرائیل در تایوان در یک جلسه توجیهی درباره جنگ اسرائیل و حماس. تایپه، ۴ آبان ۱۴۰۲
مایا یارون، کاردار اسرائیل در تایوان در یک جلسه توجیهی درباره جنگ اسرائیل و حماس. تایپه، ۴ آبان ۱۴۰۲

کاردار اسرائیل در تایپه، تایوان را «دوست خوب» اسرائیل خواند اما گفت واکنش چین به حمله شبه‌نظامیان حماس «نگران کننده» بوده است.

مایا یارون، کاردار اسرائیل در تایپه، روز پنج‌شنبه چهارم آبان در گفتگو با خبرنگاران، با قدردانی از حمایت قوی تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان، و نیز دولت تایوان گفت تایوان «دوست خوبی» بوده و اسرائیل قدردان حمایت آن کشور است، اما واکنش چین به حمله شبه نظامیان حماس را«نگران کننده» خواند.

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را، که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

اسرائیل، همچون بسیاری از کشورها، روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد. چین حکومت تایوان را غیرقانونی خوانده و ادعای مالکیت بر آن جزیره را دارد. اما تایوان اسرائیل را یک شریک دموکراتیک مهم برای خود می‌داند.

پس از حمله ۱۵ مهر شبه‌نظامیان فلسطینی حماس به اسرائیل، تایپه در اقدامی سریع آن را محکوم کرد و حمایت و همدردی قوی دولتش را با اسرائیل ابراز کرد.

یارون گفت: «تایوان واقعا دوست خوبی برای اسرائیل است و ما واقعاً از همه آنچه که از سوی تایوان دریافت می کنیم قدردانی می کنیم. من با وزیر امور خارجه در تماس نزدیک هستم، فکر می‌کنم مردم این کشور بسیار نگران هستند.»

او بار دیگر دلسردی کشورش از چین را به دلیل محکوم نکردن حملات حماس علیه غیرنظامیان اسرائیلی تکرار کرد و گفت: «این اقدام از سوی چین در واقع برای ما بسیار ناراحت کننده است.»

پکن خشونت و حملات به غیرنظامیان در درگیری‌ها را محکوم کرده، و وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، اقدامات اسرائیل را «فراتر از محدوده دفاع از خود» اعلام کرده، اما در اظهاراتش از حماس نامی نبرده است.

چین و روسیه روز چهارشنبه تلاش آمریکا در فشار آوردن بر شورای امنیت سازمان ملل متحد برای اقدام در مورد جنگ اسرائیل و حماس را وتو کردند. دو کشور صرفاً خواهان توقف جنگ برای دسترسی به کمک‌های بشردوستانه، حفاظت از غیرنظامیان و توقف تسلیح حماس و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی در نوار غزه شدند.

XS
SM
MD
LG