لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۴

فراخوان وزیر خارجه آمریکا برای حمایت از روند صلح آذربایجان و ارمنستان


وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه هجدهم مهر در تماس‌های تلفنی جداگانه با الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در مورد «گام های مثبت» دو کشور به سوی توافق صلح گفتگو کرد.

به گزارش رویترز،آنتونی بلینکن با اشاره به گفتگوهای مستقیمی که به تازگی بین رهبران و وزرای خارجه دو کشور انجام شده، از آنها خواست که به «گام‌هایی با مهلت مشخص و قابل اندازه‌گیری برای حمایت از روند صلح» ادامه دهند.

وی در گفتگوهای خود با این دو رهبر بر حمایت ایالات متحده از تعیین مرزهای مشخص، ارتباطات حمل و نقل، بازیابی و شناسایی افراد ناپدیدشده، و استرداد بازداشت‌شدگان و سایر مسائل تاکید کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده که آقای بلینکن در گفتگو با علی‌اف از استرداد ۱۷ اسیر جنگی آذربایجان به ارمنستان استقبال کرده است.

وی همچنین «بر اهمیت بحث در مورد حقوق و امنیتِ ساکنان قره‌باغ، ضرورت رعایت دو طرفهٔ‌ آتش‌بس و تمرکز بر رسیدن به توافق از راه مذاکره به عنوان تنها راه برای صلح پایدار تاکید کرد.»

ارمنستان و آذربایجان روز جمعه گذشته توافق کردند که یک هیأت غیرنظامی از اتحادیه اروپا در امتداد مرز دو کشور – که اواخر ماه گذشته صحنه شدیدترین جنگ بین دو جمهوریِ شوروی سابق از سال ۲۰۲۰، و کشته شدن بیش از دویست نفر بود – مستقر شود.

وزارت خارجه می‌گوید بلینکن در گفتگو با نیکول پاشینیان از طرح ماموریت غیرنظامی اتحادیه اروپا در امتداد مرز استقبال کرد.

XS
SM
MD
LG