لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۵

پلوسی حملات جمهوری آذربایجان به ارمنستان را به‌شدت محکوم کرد


نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در کنار آلن سیمونیان رئیس مجلس ملی ارمنستان.
نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در کنار آلن سیمونیان رئیس مجلس ملی ارمنستان.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز یکشنبه تهاجم جمهوری آذربایجان به ارمنستان را «غیرقانونی» خواند و به‌ شدت محکوم کرد.

پلوسی که به نشانه پشتیبانی از ارمنستان به این کشور سفر کرده است، گفت که «به‌دنبال حملات غیرقانونی و مرگبار آذربایجان به قلمرو ارمنستان» این سفر حائز اهمیت فراوانی است.

او که در کنار رئیس مجلس ارمنستان سخن می‌گفت، افزود طرف آذربایجانی‌ آغازگر درگیری اخیر بودند و باید به این واقعیت اذعان شود.

رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده تاکید کرد که واشنگتن به نیازهای دفاعی ارمنستان توجه می‌کند و لازم است با استفاده از نفوذ و قدرتش به حمایت از «دموکراسی و حاکمیت» این کشور دفاع کند.

اظهارات نسبتا شدیدالحن نانسی پلوسی در حالی است که وزارت امور خارجه آمریکا با لحن ملایم‌تری نسبت به این درگیری‌ها اظهار تاسف و دو طرف را به آرامش دعوت کرده است.

ارمنستان می‌گوید نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان نیمه‌شب ١٣ سپتامبر بدون دلیل و با استفاده از پهپاد و سلاح‌های سنگین، به مناطق مسکونی ارمنی حمله کردند. آذربایجان که از حمایت ترکیه برخوردار است، این ادعاها را رد می‌کند.

در آخرین دور از درگیری‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان که شدیدترین در نوع خود از زمان جنگ شش هفته‌ای سال ۲۰۲۰ است که بیش از ۲۰۰ نفر از هر دو طرف کشته شدند.

XS
SM
MD
LG