لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۳

آمریکا از اعدام اسرای ارمنی توسط نظامیان جمهوری آذربایجان ابراز نگرانی شدید کرد


ساختمان وزارت امورخارجه آمریکا - آرشیو
ساختمان وزارت امورخارجه آمریکا - آرشیو

واشنگتن از انتشار گزارش‌های اخیر درباره اعدام اسرای ارمنی غیرمسلح به‌دست سربازان جمهوری آذربایجان ابراز «نگرانی شدید» کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای در توئیتر گفت که آمریکا خواستار تحقیقات کامل و بی‌طرف در این باره است و اضافه کرد که «مسئولین هرگونه جنایتی باید پاسخگو باشند.»

اخیرا ویدیوهایی منتشر شده است که اعدام غیرنظامیان ارمنی را به دست نظامیان ظاهرا آذربایجانی نشان می‌دهد.

حدود دو هفته پیش، یک درگیری مرزی بین دو کشور باعث کشته شدن حدود ۲۰۰ سرباز شد.

شماری از اعضای ارشد کنگره آمریکا پیشتر از جمله باب منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، حملات جمهوری آذربایجان به ارمنستان را محکوم کرده‌اند.

آقای منندز چند روز در ۲۷ سپتامبر قبل قطعنامه دو حزبی در کنگره آمریکا را معرفی کرد که کمک‌های امنیتی ایالات متحده به جمهوری آذربایجان را می‌تواند متوقف کند.

در پی درگیری مرزی اخیر میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به ایروان سفر کرد و تهاجم باکو به ارمنستان را «غیرقانونی» خواند و آن را به‌ شدت محکوم کرد.

ارمنستان می‌گوید نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان نیمه‌شب ١٣ سپتامبر بدون دلیل و با استفاده از پهپاد و سلاح‌های سنگین، به مناطق مسکونی ارمنی حمله کردند. باکو که از حمایت ترکیه برخوردار است، این موضوع را رد کرد.

XS
SM
MD
LG