لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۱

رهبران ترکیه، ارمنستان و آذربایجان در یک نشست اروپایی دیدار کردند


رهبران فرانسه، ترکیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه در یک نشست اروپایی
رهبران فرانسه، ترکیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه در یک نشست اروپایی

رسانه‌های دولتی ترکیه گزارش دادند که رهبران ترکیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه در یک نشست اروپایی به طور غیر رسمی با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

این اولین گفت‌وگوی سطح بالا بین ترکیه و ارمنستان از زمانی بود که این دو کشور تلاشی برای اصلاح روابط در اواخر سال گذشته پس از دهه ها خصومت آغاز کردند.

خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه گفت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان، پیش از نشست پراگ صحبت کرد. آناتولی عکسی از آنها منتشر کرد که با دیگران پشت میز کوچکی نشسته بودند.

چند هفته پیش در درگیری مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ده‌ها تن از دو طرف کشته شدند. اخیرا نیز ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی از آنچه اعدام اسیران ارمنستانی بدست نیروهای آذربایجانی توصیف شد، منتشر شد که واکنش آمریکا را به دنبال داشت.

به گزارش رویترز در ژانویه، ترکیه و ارمنستان اولین دور مذاکرات را پس از بیش از ۱۰ سال برگزار و چشم انداز احیای روابط و بازگشایی مرزها را مطرح کردند.

آنکارا از دهه ۱۹۹۰ با ارمنستان روابط دیپلماتیک و تجاری نداشته است. آنکارا در درگیری‌های باکو و ایروان جانب باکو را گرفته است.

تنش ها در جریان جنگ ۲۰۲۰ بر سر قلمرو قره باغ کوهستانی شعله ور شد. ترکیه نیروهای ارمنی را به اشغال اراضی متعلق به جمهوری آذربایجان متهم کرد، اما متعاقباً به دلیل تلاش برای گسترش نفوذ منطقه‌ای خود، خواستار نزدیکی با ارمنستان شد.

ترکیه و ارمنستان عمدتاً بر سر ۱.۵ میلیون نفری که ارمنستان می‌گوید در سال ۱۹۱۵ امپراتوری عثمانی دست به نسل‌کشی آنها زد اختلاف نظر دارند. ترکیه آنچه در دوران عثمانی رخ داد نسل کشی نبود. آنکارا پیشتر گفته است که ایروان برای داشتن روابط خوب با ترکیه باید با باکو روابط خوب داشته باشد.

XS
SM
MD
LG