لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

وزرای خارجه آمریکا و عربستان درباره تلاش‌ها برای دستیابی به آتش‌بس در غزه گفت‌وگو کردند


دیدار وزرای امور خارجه آمریکا و عربستان. آرشیو
دیدار وزرای امور خارجه آمریکا و عربستان. آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، با شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، درباره تلاش‌ها برای دستیابی به آتش‌بس در غزه و چگونگی توافق بر سر آزادی گروگان‌‌های حماس، تلفنی گفت‌وگو کرد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد: بلینکن و فرحان چگونگی اداره، امنیت و بازسازی غزه در دوره پس از جنگ را به گونه‌ای که صلح و امنیت پایدار و همچنین گام‌هایی برای ادغام بیشتر منطقه‌ای ایجاد کند، مورد بحث قرار دادند.

این در حالی است که برخی رسانه‌ها روز چهارشنبه ۱۳ تیرماه از پیشنهاد تازه حماس برای برقراری آتش‌بس و تبادل گروگانها خبر دادند؛ یک مقام اسرائیلی هم گفت این پیشنهاد مسیر را برای حرکت به سمت یک توافق هموار می‌کند.

براساس گزارشها، پیشنهاد تازه حماس، طرفین را به توافق در مورد بندهای ۸ و ۱۴ پیشنهادی اسرائیل که توسط رئیس جمهوری ایالات متحده ارائه شده است، نزدیک می‌کند.

این دو بند مربوط به مذاکرات بین اسرائیل و حماس و پیشنهاد آتش‌بس و تبادل چند مرحله‌ای گروگان‌ها و اختلاف‌نظر آنجاست که گفته می‌شود اسرائیل به دنبال آن بوده تا این دو بند را به اندازه کافی مبهم نگه دارد تا در صورت تمایل بتواند جنگ علیه حماس در غزه را از سر بگیرد، در حالی که حماس می‌خواهد اطمینان حاصل کند که اسرائیل نمی تواند پس از موافقت طرفین، جنگ را از سر بگیرد.

تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها در امتداد مرز شمالی اسرائیل

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، بلینکن و فرحان همچنین درباره «تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها در امتداد مرز شمالی اسرائیل» در میان درگیری‌های روزانه با حزب‌الله صحبت کردند.

از سوی دیگر، یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه ۱۳ تیر اعلام کرد: «ما هر روز به شدت به حزب‌الله ضربه می‌زنیم و همچنین برای انجام هر اقدامی که در لبنان نیاز باشد یا برای رسیدن به توافق از موضع قدرت آمادگی کامل داریم.» وی افزود که ترجیح اسرائیل رسیدن به یک ساز و کار است «اما اگر واقعیت ایجاب کند می‌دانیم چگونه بجنگیم.»

در پی حملات راکتی به شمال اسرائیل که پس از حمله ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائیل آغاز شد، حزب‌الله صدها نیروی خود را از دست داده است.

حزب‌الله لبنان روز چهارشنبه کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد میدانی خود به نام محمد ناصر را در حمله اسرائیل تأیید کرد. این سازمان اعلام کرد که در واکنش به این حمله، صد راکت به سمت اسرائیل شلیک کرده است.

XS
SM
MD
LG