لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

بلینکن پیش از ترک تل‌آویو:‌ بایدن در سفر به اسرائیل بر همبستگی آمریکا با این کشور تأکید خواهد کرد


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه در تل‌آویو، ضمن تشریح برنامه سفر جو بایدن به اسرائیل، گفت که آمریکا در برابر تلاش حماس برای جلوگیری از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان غزه ایستادگی خواهد کرد.

او در ادامه تصریح کرد: بایدن روز چهارشنبه، در لحظاتی حساس برای اسرائیل، برای منطقه و برای جهان به اسرائیل سفر می‌کند تا ضمن تاکید بر همبستگی ایالات متحده با اسرائیل و تعهد آهنین ما نسبت به امنیت این کشور، مجددا به طور شفاف به هر بازیگر، دولت یا غیردولتی که بخواهد از این بحران برای حمله به اسرائیل سوء استفاده کند، پیام بدهد که در تصمیم خود به جد، تجدیدنظر کند.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: «جو بایدن به اسرائیل می‌آید تا با تاکید دوباره بر حق و وظیفه اسرائیل در دفاع از مردم خود در برابر حماس و سایر تروریست‌ها، نیازهای این کشور برای دفاع از مردمش را بررسی و با همکاری کنگره این نیازها را برآورده کند.»

به گفته آنتونی بلینکن، رئیس‌جمهور آمریکا در سفر روز چهارشنبه خود به منطقه، برای آزادی گروگان‌های در بند حماس نیز رایزنی خواهد کرد و برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان غزه به گونه‌ای که حماس نتواند از این کمک‌ها سواستفاده کند، برنامه‌ریزی خواهد کرد.

به گفته بلینکن، ایالات متحده و اسرائیل توافق کرده‌اند که طرحی را تهیه کنند تا کمک‌های بشردوستانه کشورهای اهداکننده و سازمان‌های جهانی به غیرنظامیان غزه در اسرع وقت به مردم غزه برسد، بدون آنکه حماس بتواند این کمک‌ها را مصادره، نابود یا از توزیع آنها جلوگیری کند.

در پی اعلام خبر سفر بایدن به اسرائيل، جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید اعلام کرد رئیس‌جمهور آمریکا، روز چهارشنبه، ۲۶ مهرماه، به اسرائیل سفر می‌کند. وی در همان روز به اردن نیز سفر و در آنجا با پادشاه اردن، رئیس‌جمهور مصر و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار می‌کند.

XS
SM
MD
LG