لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

آمریکا و اسرائیل توافق کردند طرحی برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان در غزه تهیه کنند


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه در تل آویو اعلام کرد که ایالات متحده و اسرائیل توافق کرده‌اند طرحی را برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان در غزه تهیه کنند.

بلینکن در اظهاراتی در یک ساختمان دیپلماتیک ایالات متحده در تل آویو گفت: «ضروری است که کمک‌ها در اسرع وقت به غزه آغاز شود.»

این دیپلمات ارشد آمریکایی خاطرنشان کرد که آمریکا در نگرانی اسرائیل مبنی بر اینکه حماس ممکن است کمک‌های بشردوستانه را تصرف یا ویران کند یا از دستیابی آن به مردمی که به آن نیاز دارند جلوگیری کند، شریک است.

او گفت: «اگر حماس به هر طریقی از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان جلوگیری کند، از جمله با گرفتن خود کمک‌ها، ما اولین کسانی هستیم که آن را محکوم می‌کنیم.»
بلینکن گفت که توافق برای کار بر روی این طرح به درخواست ایالات متحده انجام شده است و آنها از تعهد دولت اسرائیل برای کار بر روی این طرح استقبال می‌کنند.

او گفت: «رئیس‌جمهور بسیار مشتاقانه منتظر است که در روز چهارشنبه در اینجا بیشتر درباره آن بحث کند.»

در پی اعلام خبر سفر بایدن به اسرائيل جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید اعلام کرد رئیس‌جمهور آمریکا، روز چهارشنبه، ۲۶ مهرماه، به اسرائیل سفر می‌کند. وی در همان روز به اردن نیز سفر و در آنجا با پارشاه اردن، رئیس‌جمهور مصر و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار می‌کند.

XS
SM
MD
LG