لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۹

وزیر خارجه آمریکا: ایران در میان «کشورهای مورد نگرانی ویژه» در زمینه رعایت آزادی‌های مذهبی است


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا. ۲۶ آبان ۱۴۰۰
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا. ۲۶ آبان ۱۴۰۰

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۲۶ آبان جمهوری اسلامی ایران و شماری از کشورهای خاص را در رده ناقضان عمده آزادی‌های مذهبی قرار داد.

وزیر خارجه آمریکا در راستای حمایت از آزادی‌های مذهبی، ضمن تاکید بر ادامه ترویج این آزادی‌ها در همه کشورها اعلام کرد که از این جهت ایران را در رده «کشورهای مورد نگرانی ویژه» آمریکا قرار دارد.

این گروه، کشورهایی هستند که از نظر آمریکا به طور سیستماتیک حقوق بشر را زیر پا می‌گذارند.

آمریکا در گزارش سالانه خود کشورها را بر اساس میزان رعایت آزادی‌های مختلف ارزیابی و طبقه‌بندی می کند.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه به این مناسبت منتشر کرد نوشته است: «در بسیاری از نقاط جهان شاهد دولت‌هایی هستیم که افراد را به خاطر زندگی‌ کردن طبق دین و ایمان خود آزار و اذیت، دستگیر، تهدید، و زندانی می‌کنند و به قتل می‌رساند.»

او گفت دولت بایدن «متعهد به حمایت از حق آزادی دین و ایمان تمامی افراد است» و در این راستا با «ناقضان حقوق بشر و کسانی که از آن سوءاستفاده می‌کنند مقابله خواهد کرد.»

وزارت خارجه آمریکا در ۲۲ سال گذشته ایران را در این رده از کشورها طبقه‌بندی کرده است.

برمه، چین، اریتره، کره شمالی، پاکستان، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان، و ترکمنستان در فهرست چنین کشورهایی قرار دارند.

آنتونی بلینکن در بیانیه خود گفته است که چالش‌ها در این زمینه در جهان بسیار بوده و در همه کشورها وجود دارد و از این رو به «یک اقدام جهانی» نیاز است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفته است ایالات متحده به ترغیب دولت‌ها برای تغییر قوانین و عملکرد خود ادامه خواهد داد و در پی ترویج ضرورت مؤاخذه آنهایی است که ناقض این آزادی‌ها هستند .

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG