لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۰

وزارت خارجه آمریکا: ایران استانداردها برای مقابله با قاچاق انسان را رعایت نمی‌کند


آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا،‌ روز پنجشنبه در جریان اعلام گزارش سالانه قاچاق انسان
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا،‌ روز پنجشنبه در جریان اعلام گزارش سالانه قاچاق انسان

وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه دهم تیر تازه‌ترین گزارش سالانه خود درباره قاچاق انسان در سراسر جهان را منتشر کرد. در این گزارش جمهوری اسلامی ایران در رده سوم، یعنی پایین ترین رده دسته بندی کشورهای درگیر قاچاق انسان قرار دارد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در دیباچه این گزارش نوشت: گزارش قاچاق افراد در سال جاری، پیامی محکم به جهان می‌فرستد که بحران‌های جهانی، اعم از همه‌گیری ویروس کرونا، تغییرات آب و هوایی و سیاست‌ها و شیوه‌های تبعیض آمیز ماندگار، بر روی افرادی که تحت ظلم و ستم دیگران قرار دارند، یعنی قربانیان قاچاق انسان، تاثیر نامتناسبی دارد.

در بخش مربوط به وضعیت قاچاق انسان در ایران که نسبت به گزارش ۲۰۲۰ و به جز استفاده از برخی واژگان تغییری دیگری نداشته آمده است: جمهوری اسلامی ایران حداقل استانداردها برای مقابله با قاچاق انسان را رعایت نکرده وعلاوه بر این، ایران هیچ تلاش عمده‌ای برای رسیدن به آن استانداردها به خرج نداده و از این رو در رده سوم قرار دارد.

در گزارش وضعیت قاچاق انسان، کشورها بر اساس نحوه مقابله‌شان با این پدیده، میزان شفافیت و پیروی از استانداردهای مرتبط به سه رده تقسیم‌بندی شده‌اند.

بر اساس این گزارش، استفاده از کودک‌سربازان و وادار کردن آن‌ها به جنگیدن به نفع ایران در سوریه، و همچنین حمایت از گروه‌های شبه نظامی در عراق و یمن در سربازگیری کودکان، نمونه‌ای از سوءاستفاده از انسان‌ها است.

در این گزارش از تهران خواسته شده تنبیه قربانیان قاچاق انسان را، بابت کارهایی که قاچاقچیان به زور آنها را وادار به انجام آنها کرده‌اند، متوقف کند.

در گزارش ۲۰۲۱ وزارت خارجه آمریکا آمده قوانین جمهوری اسلامی برای همه انواع مختلف قاچاق انسان جرم مشخصی را تعریف نکرده و مجازات آنها را هم معین نکرده است.

این گزارش می افزاید: «رژیم ایران» در شناسایی قربانیان قاچاق انسان ناکام بوده و به جای مراقبت از این افراد آسیب‌پذیر، آنها را در ردیف مجرمان قرار می‌دهد.

حکومت جمهوری اسلامی همان الگوی سال‌های قبل را در نقض حقوق قربانیان قاچاق جنسی ادامه می‌دهد و هیچ تلاشی برای کاهش تقاضا برای خدمات جنسی، کودک‌ همسری، یا سوء‌استفاده جنسی از کودکان نکرده است.

این بیست و یکمین گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در حوزه قاچاق انسان است. نخستین گزارش ژوئیه ۲۰۰۱منتشر شد.

بخش دیجیتال صدای آمریکا این سخنان را با ترجمه همزمان روی یوتیوب پخش کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG