لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

بلینکن: هر اقدام چین برای تهاجم به تایوان «به طور بالقوه فاجعه‌بار» خواهد بود


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در کنفرانس مجازی «رویترز نکست» در محل ساختمان وزارت خارجه در واشنگتن دی‌سی. جمعه ١٢ آذر ۱۴۰۰
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در کنفرانس مجازی «رویترز نکست» در محل ساختمان وزارت خارجه در واشنگتن دی‌سی. جمعه ١٢ آذر ۱۴۰۰

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه ١٢ آذر در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت رهبران چین باید نسبت به اقدامات خود در قبال تایوان به دقت فکر کنند.

آنتونی بلینکن در پاسخ به پرسشی درباره تهاجم احتمالی چین به تایوان گفت این اقدام «به طور بالقوه فاجعه‌بار» خواهد بود و افزود واشنگتن «قاطعانه متعهد» به کسب اطمینان از این مساله است که تایوان وسایل لازم برای دفاع از خود را دارد.

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه سخنانش به مانورهای نظامی تحریک‌آمیز چین در سال‌های گذشته و تلاش‌هایش برای به انزوا کشیدن تایوان در صحنه جهانی، به منظور تغییر وضع موجود در تنگه تایوان پرداخت.

وی افزود: «امیدوارم رهبران چین به دقت درباره این [مساله تهاجم به تایوان] و درباره عدم ایجاد یک بحران فکر کنند که به نظرم عواقبی فاجعه‌بار برای بسیاری از مردم خواهد داشت و به نفع هیچ‌کس از جمله چین نیست.»

وزیر دفاع تایوان گفته است تنش‌ها با چین به بدترین وضعیت طی بیش از ۴۰ سال گذشته رسیده و افزوده است پکن تا سال ۲۰۲۵ قادر خواهد بود یک تهاجم «تمام‌عیار» انجام دهد.

چین اولویت نخست سیاست خارجی پرزیدنت بایدن است.

* فرهاد پولادی در تهیه این خبر مشارکت کرده است

XS
SM
MD
LG