لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۹

تایوان می‌گوید به هشت هواپیمای نظامی چین هشدار داده است


یک هواپیمای جی-۱۶ چین - آرشیو

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که نیروی هوایی تایوان روز یکشنبه با اتخاذ اقداماتی به هشت هواپیمای چینی از جمله چند جت جنگنده‌ که وارد حریم دفاع هوایی آن شده بودند، هشدار داد.

به گزارش رویترز، این اقدام در شرایطی انجام می‌گیرد که تنش‌ها میان تایوان و چین افزایش یافته است.

تایوان مدت‌ها است که از حضور مکرر نیروی هوایی چین در نزدیکی این جزیره خودگردان، شکایت داشته است. هواپیماهای چین اغلب در بخش جنوب غربی حریم دفاع هوایی تایوان و در نزدیکی جزایر پراتاس که تحت کنترل تایوان است، پرواز کرده‌اند.

وزارت دفاع تایوان شامگاه یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هواپیماهای چینی شامل شش جنگنده جی-۱۶، یک هواپیمای ضد زیردریایی، و یک هواپیمای تجسسی بوده است.

چین، تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و استفاده از زور برای کنترل بر آن را رد نکرده است. تایوان می‌گوید که فعالیت‌های نظامی چین در نزدیکی آن ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد و بارها وعده داده است که از آزادی و دموکراسی خود دفاع کند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه به همتای چینی خود گفت که ایالات متحده با اقدامات چین که باعث افزایش تنش در تنگه تایوان شده، مخالف است.

به گفته این مقام، بلینکن در دیدار یک ساعته با وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در رم، «به روشنی» گفت که واشنگتن با هرگونه تغییر یک جانبه پکن در وضعیت موجود در آنجا مخالف است.

وزیر خارجه آمریکا پس از این دیدار در توییتی تاکید کرد که ایالات متحده «زمانی که منافع ما همسو شود، با جمهوری خلق چین همکاری خواهد کرد» و به ابراز نگرانی در مورد حقوق بشر و سایر موضوعات ادامه خواهد داد.

به نوشته رویترز، وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که وانگ به بلینکن گفت که تنش ها بر سر تایوان به دلیل حمایت آمریکا از نیروهای حامی استقلال در این جزیره است.

مانورهای نظامی چین در حریم پدافند هوایی تایوان اخیرا افزایش یافته، اقدامی که تایپه آن را تشدید آزارهای نظامی از سوی پکن توصیف کرده است.

XS
SM
MD
LG