لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۹

بلینکن در چین: همواره از منافع و ارزش‌های مردم آمریکا دفاع خواهیم کرد


آنتونی بلینکن و چین گانگ، وزیران امور خارجه ایالات متحده و چین
آنتونی بلینکن و چین گانگ، وزیران امور خارجه ایالات متحده و چین

مقامات ایالات متحده و چین روز نخست گفت‌و‌گوهای آنتونی بلینکن،‌ وزیر امور خارجه ایالات متحده، و همتای چینی او را «به طور بالقوه سازنده» توصیف کردند و گفتند که دو طرف موافقت کرده‌اند گفت‌و‌گوها ادامه پیدا کند.

در جریان این جلسه شش ساعته دو طرف توافق کردند که چین گانگ، وزیر امور خارجه چین، از واشنگتن بازدید کند.

هر دو طرف همچنین اذعان کردند که پیشرفت در حل و فصل موضوعات اختلافی، یک فرآیند مستمر است. وزیر خارجه چین نیز اعلام کرد که روابط دوجانبه چین و ایالات متحده در پایین‌ترین سطح خود از زمان تاسیس قرار دارد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده درباره این جلسه گفت که آنتونی بلینکن بر «اهمیت دیپلماسی و حفظ کانال‌های ارتباطی باز در طیف کاملی از موضوعات به منظور کاهش خطر درک اشتباه و اشتباه محاسباتی» تاکید کرده است.

به گفته وزارت امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن تصریح کرد که ایالات متحده «همواره از منافع و ارزش‌های مردم آمریکا دفاع خواهد کرد و با متحدان و شرکای خود برای پیشبرد دیدگاه ما برای جهانی آزاد، باز، و پشتیبان نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین، تلاش خواهد کرد.»

آنتونی بلینکن، عالی‌ترین مقام آمریکایی که از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، به چین سفر کرده است، روز دوشنبه ۲۹ خرداد با چینی‌ها، از جمله با شی جین پینگ، رهبر چین، تماس‌هایی در رده‌های بالاتر خواهد داشت.

وزارت امور خارجه چین پذیرش دعوت بلینکن از همتای چینی‌اش «در فرصتی که برای هر دو طرف مناسب باشد» را تایید کرد. با این حال تاریخ مشخصی برای این بازدید تعیین نشده است.

اما به رغم حضور وزیر امور خارجه ایالات متحده در پایتخت چین، چشم‌انداز هرگونه پیشرفت قابل توجه در رابطه با مهمترین مسائل مورد اختلاف دو اقتصاد بزرگ جهان، اندک است

در بهمن ۱۴۰۱ به دنبال شناسایی و متعاقب آن سرنگون کردن چند بالن چینی در آسمان ایالات متحده، وزیر امور خارجه آمریکا سفر از پیش برنامه‌ریزی شده خود به چین را به تعویق انداخت.

در تنظیم این مطلب از گزارش آسوشیتدپرس استفاده شده است

XS
SM
MD
LG