لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۹

شیخ نابینای مصری مرتبط با تروریسم در زندان آمریکا درگذشت


یک روحانی مسلمان که به دلیل توطئه برای انجام حمله تروریستی در آمریکا در دهه ۹۰ میلادی دستگیر و به حبس ابد محکوم شده بود، روز شنبه در ۷۸ سالگی در زندانی در آمریکا درگذشت.

عمر عبدالرحمن معروف به «شیخ نابینا» که به خاطر طراحی یک سری حملات تروریستی در آمریکا در دهه نود میلادی دستگیر شده بود، روز شنبه ۳۰ بهمن در زندان فدرال ایالت کارولینای شمالی در آمریکا درگذشت.

بنا به گزارش آسوشیتدپرس، عمر عبدالرحمن که به حبس ابد محکوم شده بود، در اثر دیابت و بیماری سرخرگ کرونری جان خود را از دست داد.

عمر عبدالرحمن برای یک نسل از شبه نظامیان مسلمان، یک رهبر معنوی محسوب می شده و طی دو دهه حبس در زندان نیز به سمبلی برای افراط‌گرایی در زندان های آمریکا تبدیل شده بود.

این شیخ نابینای مصری در اثر بیماری دیابت، بینایی خود را در نوزادی از دست داد. او همچنین زمانی رهبر گروهی شبه نظامی موسوم به «جامعه اسلامی مصر» بوده که با استفاده از خشونت به دنبال برکنار کردن حسنی مبارک، رئیس جمهوری اسبق مصر بودند.

عمر عبدالرحمن در سال ۱۹۹۰ از مصر گریخت و به آمریکا پناه آورد و در مسجدی در ایالت نیوجرسی آمریکا به تدریس پرداخت. گروهی از پیروان او در سال ۱۹۹۳ به اتهام بمبگذاری در برج های دوقلوی نیویورک که ۶ کشته بر جای گذاشت دستگیر و محکوم شدند.

عبدالرحمن نیز در همان سال به خاطر نقش در طراحی یک سری بمبگذاری ها که سازمان ملل و چند ساختمان دیگر در نیویورک را هدف قرار داده بودند دستگیر و به حبس ابد محکوم شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG