لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

بایدن گزارش حمله به مواضع شبه‌نظامیان حامی جمهوری اسلامی را به کنگره فرستاد


جو بایدن
جو بایدن

رئیس جمهوری ایالات متحده در نامه‌ای به کنگره آمریکا، قانونگذاران را در جریان جزئیات حمله به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه قرار داد.

جو بایدن در این نامه نوشته است:«به دستور من، در ۲۳ اوت ۲۰۲۲، نیروهای ایالات متحده حملات دقیقی را علیه تأسیساتی در شرق سوریه انجام دادند، تأسیساتی که توسط گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در یک سری حملات هواپیمای بدون سرنشین، راکتی و خمپاره‌ای علیه پرسنل و تأسیسات ایالات متحده در سوریه شرکت داشتند، استفاده شده بود.»

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در این نامه تصریح کرده است که او حملات ۲۳ اوت را به منظور محافظت و دفاع از ایمنی پرسنل ‌آمریکایی، کاهش و مختل کردن مجموعه حملات مداوم علیه ایالات متحده و شرکای ایالات متحده و جلوگیری از اقدامات جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران، هدایت کرده است.

جو بایدن در این نامه متذکر شده که ایالات متحده این اقدام «لازم و متناسب» را مطابق با قوانین بین‌المللی و در استفاده از «حق ذاتی ایالات متحده برای دفاع از خود» که در ماده ۵۱ منشور سازمان ملل منعکس شده است، انجام داده و آماده اقدامات بیشتر، در صورت لزوم برای مقابله با تهدیدات یا حملات بیشتر است.

او در پایان از حمایت کنگره ایالات متحده در این اقدام قدردانی کرده است.

گفتنی است سه‌شنبه شب، فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا سنتکام اعلام کرد به دستور جو بایدن نیروهای ارتش آمریکا در حملات هوایی دقیقی در دیرالزور سوریه، تاسیسات زیرساختی مورد استفاده‌ شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را هدف قرار داده است.

بنابر اعلام سنتکام، هدف از این حملات دقیق، دفاع و محافظت از نیروهای آمریکایی در برابر حملاتی مانند حملاتی مانند حملات پانزدهم اوت علیه پرسنل آمریکایی توسط گروههای مورد حمایت رژیم ایران بود.

XS
SM
MD
LG