لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۶

چهارمین پرتاب موشکی کره شمالی طی یک ماه؛ آمریکا بر دفاع از کره جنوبی و ژاپن تاکید کرد


مردم در یک ایستگاه قطار در سئول، پایتخت کره جنوبی، در حال تماشای خبر مربوط به آزمایش موشکی کره شمالی در روز دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
مردم در یک ایستگاه قطار در سئول، پایتخت کره جنوبی، در حال تماشای خبر مربوط به آزمایش موشکی کره شمالی در روز دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰

ارتش کره جنوبی گزارش داد کره شمالی روز دوشنبه ٢٧ دی‌ماه دو موشک بالستیک کوتاه‌برد را از فرودگاه سونان در شهر پیونگ‌یانگ پرتاب کرده است.

رئیس ستاد مشترک کره جنوبی در بیانیه‌ای گفت این دو موشک که در نقطه اوج خود به ارتفاع ۴۲ کیلومتری از سطح زمین رسیدند، فاصله‌ای حدود ٣٨٠ کیلومتر را پیموده‌اند.

این چهارمین آزمایش موشکی کره شمالی طی یک ماه اخیر با هدف نمایش زرادخانه موشکی در حال گسترش خود است.

ژاپن وقوع این آزمایش موشکی را تایید کرد و هیروکازو ماتسونو، دبیر ارشد کابینه، اقدام پیونگ‌یانگ را به عنوان تهدیدی برای صلح و امنیت محکوم کرد.

چین همه طرف‌ها را به خویشتن‌داری با هدف تامین ثبات دعوت کرد.

فرماندهی اقیانوس هند-آرام ایالات متحده آمریکا با انتشار بیانیه‌ای کوتاه، ضمن اعلام اینکه این اقدام کره شمالی خطری فوری متوجه کارکنان آمریکایی یا سرزمین آمریکا و متحدانش نمی‌کند، آن را دلیلی بر تاثیر بی‌ثبات‌کننده برنامه تسلیحاتی غیرقانونی پیونگ‌یانگ دانست و افزود تعهد واشنگتن به دفاع از سئول و توکیو همچنان آهنین است.

سونگ کیم، نماینده ویژه ایالات متحده در امور کره شمالی، نیز روز دوشنبه در تماسی سه‌طرفه با فوناکوشی تاکهیرو مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه ژاپن، و نوه کیو-دو فرستاده ویژه کره جنوبی برای صلح و امنیت در شبه‌جزیره کره، آزمایش موشکی امروز کره شمالی را به بحث و گفت‌وگو گذاشت.

بنا بر اعلامیه منتشرشده توسط وزارت خارجه آمریکا، سونگ کیم در این تماس بر تعهد واشنگتن به عاری‌کردن شبه‌جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای و نیز تعهد آهنین به دفاع از کره جنوبی و ژاپن تاکید کرد.

وی در ادامه در مورد آزمایش‌های موشکی کره شمالی که ناقض چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند، ابراز نگرانی کرد. وی همچنین ضمن فراخواندن پیونگ‌یانگ به پایان‌دادن به اقدامات غیرقانونی و بی‌ثبات‌کننده‌اش، آمادگی واشنگتن به دیدار بدون پیش‌شرط با مقامات کره شمالی را اعلام کرد.

دولت جو بایدن چهارشنبه هفته گذشته نخستین تحریم‌های خود را علیه کره شمالی وضع کرد و از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست چندین شخص و نهاد این کشور را در فهرست سیاه خود قرار دهد. واشنگتن همچنین از پیونگ‌یانگ خواست مذاکرات برای کاهش تنش‌ها و تسلیم زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک خود را از سر بگیرد.

XS
SM
MD
LG