لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

مذاکرت احیای برجام؛ انریکه مورا می‌گوید نشست کارگروه رفع تحریم‌ها برگزار شد


محل مذاکرات در وین - آرشیو
محل مذاکرات در وین - آرشیو

انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات احیای برجام می‌گوید که نشست کارگروه رفع تحریم‌ها در وین برگزار شده است.

آقای مورا روز یکشنبه ۲۶ گفت جلسات بیشتری نیز برای همین روز برنامه ریزی شده است.

نماینده اتحادیه اروپا همچنین ضمن «پیچیده خواندن» مذاکرات گفته است که هنوز موفقیت آمیز بودن مذاکرات وین درباره برجام نامشخص است.

او می‌گوید که اما، به‌عنوان هماهنگ‌کننده (مذاکرات از سوی اتحادیه اروپا)، «تعهد هیئت‌ها» را برای موفقیت ستایش می‌کند.

مذاکرات احیای برجام در پی تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، برای خروج از آن برگزار می‌شود. آنتونی وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۳ دی در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران گفت، ما با توافق برجام در زمان دولت باراک اوباما، برنامه هسته‌ای تهران را محدود کرده بودیم و خروج از آن اشتباه‌ترین اقدام بود.

ایران خواهان دریافت تضمین‌هایی از آمریکا شده است که دیگر از این توافق خارج نشود. دولت آمریکا می‌گوید قادر به ارائه چنین تضمین‌ هایی نیست.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده از زمان روی کار آمدن در سال گذشته، اعلام کرد اگر جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در برجام بازگردد، او آمریکا را به این توافق باز می‌گرداند. مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای احیای برجام در ماه‌های گذاشته، هنوز به نتیجه نرسیده است.

ایالات متحده به شکل غیرمستقیم در حال مذاکره با ایران برای احیای توافق هسته‌ای برجام است. دور هشتم مذاکرات احیای برجام در حال حاضر در وین دنبال می‌شود.

XS
SM
MD
LG