لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۹

مشاور امنیت ملی آمریکا: بایدن روابط با عربستان را دوباره ارزیابی می‌کند


دیدار جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و محمد بن سلمان ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی در حاشیه نشست جده. ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۲
دیدار جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و محمد بن سلمان ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی در حاشیه نشست جده. ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۲

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه گفت جو بایدن «به شیوه‌ای روشمند و راهبردی» روابط آمریکا و عربستان سعودی را دوباره ارزیابی خواهد کرد.

او که با شبکه خبری سی‌ان‌ان سخن می‌گفت، افزود تغییر در کمک‌های امنیتی واشنگتن به پادشاهی سعودی از جمله گزینه‌های مورد نظر رئیس جمهوری آمریکا است.

به گفته جیک سالیوان، جو بایدن بی‌مهابا عمل نخواهد کرد بلکه «به شیوه‌ای روشمند و راهبردی» عمل خواهد کرد و در این راستا با اعضای هر دو حزب مشورت می‌کند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود جو بایدن هیچ برنامه‌ای برای دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی سعودی، در حاشیه نشست سران کشورهای عضو جی-٢٠ که قرار است ۱۵ و ۱۶ نوامبر در بالی، اندونزی، برگزار شود، ندارد و تغییر در برنامه بایدن «قریب‌الوقوع» نیست.

در روزهای گذشته، جو بایدن هشدار داد که تصمیم ریاض در قالب اوپک‌پلاس مبنی بر کاهش سطح تولید، بر روابط آمریکا و عربستان سعودی تاثیر منفی خواهد داشت.

هشدار رئیس‌جمهوری آمریکا درست یک روز پس از سخنان باب منندز، سناتور بانفوذ دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنا مبنی بر پیشنهاد توقف تمام همکاری‌ها با عربستان سعودی از جمله فروش تسلیحات صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG