لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۹

بازارهای جهانی تشنه نفت بیشتر؛ عربستان «ظرفیت عظیم» تولید ندارد


جو بایدن از کشورهای جنوب خلیج فارس خواسته است تولید نفت خود را افزایش دهند
جو بایدن از کشورهای جنوب خلیج فارس خواسته است تولید نفت خود را افزایش دهند

در حالی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از کشورهای جنوب خلیج فارس خواسته است تولید نفت خود را بالا ببرند، این سوال مطرح است که عربستان، بزرگترین تولید کننده نفت اوپک، تا چه میزان می‌تواند نفت بیشتری روانه بازار کند.

شرکت نفت دولتی عربستان سعودی، آرامکو، اوایل ماه جاری میلادی در بیانیه‌ای به رویترز اعلام کرد که این شرکت حداکثر ظرفیت پایدار تولید نفت خام به میزان ۱۲ میلیون بشکه در روز را حفظ کرده است و تولید خود را دو سال پیش نیز به این سطح افزایش داده بود.

بر اساس میزان تولید روزانه ۱۰.۶۵ میلیون بشکه نفت در ماه ژوئن در عربستان، ریاض ظرفیت این را دارد که عرضه روزانه‌ خود را ۱.۳۵ میلیون بشکه دیگر افزایش دهد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان روز شنبه گفته بود که ریاض تا سال ۲۰۲۷ میلادی ظرفیت تولید نفت را به ۱۳ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد و «پس از آن پادشاهی دیگر توانایی افزایش تولید را نخواهد داشت.»

دو منبع صنعت نفت به تازگی این ادعا را که عربستان می‌تواند ۱۲ میلیون بشکه نفت در روز عرضه کند، زیر سوال بردند.

یک منبع ارشد گفت که آرامکو می‌تواند علاوه بر حدود ۱۰.۵ میلیون بشکه نفتی که روزانه در آن زمان تولید می‌کرد، ۱ میلیون بشکه دیگر در روز نفت تولید کند، به این معنی که تولید روزانه عربستان نمی تواند از ۱۱.۵ میلیون بشکه در روز فراتر برود.

منبع دیگری با استناد به اطلاعات مکالمات خصوصی با اعضای داخلی آرامکو، گفت که آرامکو نمی تواند بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز بدون استفاده از ذخیره استخراج شده، نفت تولید کند.

در ماه ژوئن مکالمه امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، شنیده شد که به جو بایدن گفته بود عربستان سعودی ظرفیت اضافی کمی برای افزایش تولید دارد.

مکرون گفت که حاکم امارات به او گفته بود که عربستان می‌تواند تولید خود را ۱۵۰ هزار بشکه در روز یا شاید کمی بیشتر از آن افزایش دهد و تا شش ماه دیگر «ظرفیت‌های عظیم» تولید نخواهد داشت.

عربستان سعودی می تواند با کاهش ذخایری که هم در این کشور و هم در مراکز مصرف نگهداری می‌شود، به طور موقت به عرضه نفت خود اضافه کند.

آرامکو سطح ذخایر نفت استخراج شده را فاش نمی‌کند اما تخمین زده می‌شود که این شرکت می‌تواند بین ۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز، و فقط برای ۶۰ تا ۹۰ روز، با استفاده از آن ذخایر نفت بیشتری به بازار عرضه کند.

XS
SM
MD
LG