لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

هشدار واشنگتن به ریاض؛ بایدن: تصمیم اوپک‌پلاس پیامد دارد


جو بایدن
جو بایدن

جو بایدن هشدار داد که تصمیم ریاض در قالب اوپک‌پلاس مبنی بر کاهش سطح تولید، بر روابط آمریکا و عربستان سعودی تاثیر خواهد داشت.

اوپک پلاس به‌رغم مخالفت‌های آمریکا، اعلام کرد که سقف تولید نفت را کاهش خواهد داد.

بایدن در گفت‌وگویی با سی‌ان‌ان، با اعلام این تصمیم، توضیحی در مورد این عواقب مورد اشاره نداد.

اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا درست یک روز پس از سخنان باب منندز، سناتور قدرتمند دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنا مبنی بر پیشنهاد توقف تمام همکاری‌ها با عربستان سعودی از جمله فروش تسلیحات صورت می‌گیرد.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید گفت که ایالات متحده وضعیت را در هفته‌ها و ماه‌های آینده به دقت زیر نظر خواهد داشت، اما زمان‌بندی‌ در این خصوص ارائه نداد.

شاهزاده فیصل بن‌فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در گفت‌وگویی با تلویزیون العربیه اما با دفاع از این سیاست، تصمیم اوپک‌پلاس را تصمیمی مسئولانه و صرفا اقتصادی خواند.

اوپک‌پلاس یک کارتل انرژی متشکل از اعضای اوپک به علاوه متحدانشان از جمله روسیه است. تلاش‌های ایالات متحده برای متقاعد کردن عربستان در مورد حفظ سقف تولید بی‌نتیجه ماند و اکنون واشنگتن، ریاض را به پیروی از مسکو متهم می‌کند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، گفت که بایدن بلافاصله با کنگره در زمینه نحوه ادامه روابط با عربستان سعودی وارد گفت‌وگو می‌شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز در روز سه‌شنبه تأکید کرد که این گفت‌وگوها با در نظر گرفتن تهدید ایران به عنوان دشمن آمریکا و رقیب سرسخت عربستان سعودی در منطقه، صورت خواهد گرفت.

عمده فروش تسلیحات آمریکا به عربستان سعودی با توجه به تهدیدات ناشی از ایران در منطقه انجام گرفته است.

شاهزاده فیصل گفت که همکاری نظامی بین ایالات متحده و عربستان سعودی در خدمت منافع دو کشور بوده است.

این در حالی است که در جریان سفر بایدن به جده در ماه ژوئیه‌، بایدن به بن سلمان گفت که او را مسئول قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار واشنگتن‌پست می‌داند.

بن سلمان صدور دستور قتل را رد کرد اما اذعان کرد که این اتفاق تحت نظارت او انجام شده است.

XS
SM
MD
LG