لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

بایدن: اسرائیل و عربستان‌ فاصله زیادی تا عادی‌سازی روابط دارند


جو بایدن - آرشیو
جو بایدن - آرشیو

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان که روز یکشنبه ۱۸ تیر، پخش شد، گفت: اسرائیل و عربستان‌سعودی فاصله زیادی تا توافق برای عادی‌سازی روابط دارند.

مقامات ایالات متحده در تلاش هستند که بین اسرائيل و عربستان‌سعودی برای عادی‌سازی روابط توافق شود. اما رسیدن به چنین توافقی دشوار بوده است.

بایدن در گفتگو با فرید زکریا، مجری یک برنامه سی‌ان‌ان، درباره عادی‌سازی روابط اسرائيل و عربستان گفت: «تا رسیدن به آنجا خیلی فاصله داریم. چیزهای زیادی برای مذاکره داریم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر انرژی اسرائیل ماه گذشته میلادی با ایده عربستان‌سعودی برای یک برنامه هسته‌ای غیرنظامی، به عنوان بخشی از ایجاد روابط بین دو کشور با میانجیگری ایالات متحده، مخالفت کرد.

آقای بایدن همچنین به تصمیم عربستان‌سعودی در آستانه سفر تابستان گذشته خود به آن کشور برای باز کردن حریم هوایی خود به روی همه شرکت‌های هواپیمایی اشاره کرد؛ تصمیمی که راه را برای پروازهای بیشتر به اسرائیل و همچنین از اسرائیل، هموار کرد.

دولت اسرائیل به عقب‌نشینی در تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط، در بحبوحه انتقاد ریاض از سیاست‌های اسرائيل در قبال فلسطینیان، اذعان کرده است.

اما الی کوهن، وزیر خارجه اسرائيل، درباره حضور کم سابقه یک هیئت اسرائیلی در یک تورنمنت بازی‌های ویدیویی فوتبال به میزبانی ریاض و تاثیرات آن ابراز خوش‌بینی کرد.

XS
SM
MD
LG