لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

گزارش: آمریکا و عربستان پروژه احتمالی احداث شبکه راه‌آهن در خاورمیانه را بررسی می‌کنند


محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و جو بایدن - آرشیو
محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و جو بایدن - آرشیو

آمریکا، عربستان سعودی و چند کشور دیگر در مورد ایجاد احتمالی شبکه خط راه‌آهن که کشورهای خاورمیانه را به هم متصل می‌کند، گفتگو می‌کنند.

دو منبع آگاه به وبسایت آمریکایی «آکسیوس» گفتند که قرار است مقامات امور امنیت ملی آمریکا، عربستان سعودی، امارات و هند روز یکشنبه در مورد یک پروژه بزرگ مشترک زیرساختی گفت وگو کنند.

بر اساس این گزارش، در این پروژه قرار است کشورهای عرب خلیج فارس و کشورهای عربی از طریق یک شبکه راه‌آهن به هم متصل شوند و سپس از طریق خطوط کشتیرانی از بنادر منطقه به هند مرتبط شوند.

این پروژه یکی از ابتکارات آمریکا در مقابل پروژه‌های چین در خاورمیانه قلمداد می‌شود که نفوذ خود را در این منطقه افزایش داده است. خاورمیانه بخشی اساسی از پروژه موسوم به ابتکار «کمربند و جاده» چین است.

به گفته دو منبع آگاه، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید، قرار است روز یکشنبه در عربستان سعودی با همتایان سعودی، اماراتی و هندی خود دیدار و در مورد این پروژه و دیگر مسائل منطقه‌ای گفتگو کند.

یکی دیگر از مقامات آمریکایی گفت سالیوان با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و دیگر مقامات سعودی در مورد وضعیت روابط دوجانبه بین عربستان سعودی و ایالات متحده، مسائل منطقه‌ای و امکان گام‌های عادی سازی بیشتر بین عربستان سعودی و اسرائیل گفتگو می‌کند.

سالیوان پیشتر گفته است که یکی از ستون‌های استراتژی بایدن در خاورمیانه ادغام منطقه‌ای است.

اسرائيل پیشتر موضوع متصل کردن منطقه را در مجمعی که اواخر سال ۲۰۲۱ برای پروژه‌های زیرساختی خاورمیانه تشکیل شده بود مطرح کرد.

به نوشته آکسیوس، اسرائيل که خود این موضوع را مطرح کرد در حال حاضر بخشی از پروژه راه‌آهن احتمالی نیست اما در صورت عادی سازی روابط امکان پیوستن به آن را در آینده دارد.

XS
SM
MD
LG