لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۶

انتقاد بایدن از «نیمه‌فاشیسم» در حزب جمهوری‌خواه؛ واکنش جمهوری‌خواهان: «نفرت‌انگیز» است


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در حال سلفی گرفتن با برخی از شرکت‌کنندگان در مراسم سخنرانی‌اش در دبیرستان ریچارد در راکویل، مریلند. ۲۵ اوت ٢٠٢٢
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در حال سلفی گرفتن با برخی از شرکت‌کنندگان در مراسم سخنرانی‌اش در دبیرستان ریچارد در راکویل، مریلند. ۲۵ اوت ٢٠٢٢

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه از رای‌دهندگان دموکرات خواست یک بار دیگر با رای خود به بقای دموکراسی کمک کنند.

او که ۷۵ روز مانده به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، در جریان یک کارزار انتخاباتی و جمع‌آوری کمک‌های مالی در دبیرستانی در راکویل ایالت مریلند، سخن می‌گفت، ایدئولوژی برخی از جمهوری‌خواهان را با «نیمه‌فاشیسم» مقایسه کرد.

جو بایدن خطاب به حضار گفت: «شما باید انتخاب کنید. آیا ما کشوری می‌خواهیم که به جلو حرکت می‌کند یا کشوری که به عقب می‌رود؟»

رئیس جمهوری آمریکا در این سخنرانی به برخی دستاوردهای مورد حمایت هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در زمان ریاست جمهوری‌اش در زمینه کنترل اسلحه، زیرساخت‌ها، و تولید فناوری داخلی و همچنین تلاش‌های دموکرات‌ها برای مقابله با تغییرات اقلیمی و هزینه‌های بهداشت و درمان اشاره کرد.

سخنرانی روز پنجشنبه جو بایدن یک روز پس از اقدام وی مبنی بر بخشودن بخشی از وام‌های دانشجویی برای افراد کم‌درآمد صورت گرفت. دموکرات‌ها امیدوارند این اقدام بایدن موجب تقویت حمایت رای‌دهندگان جوان، سیاه‌پوست، و لاتینی‌تبار از حزب‌شان شود.

اما میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنا، با انتقاد از اقدام رئیس جمهوری آمریکا گفت دموکرات‌ها پول کارگران آمریکایی را برای ایجاد شور و هیجان در میان هواداران‌شان صرف می‌کنند.

بایدن در سخنرانی پنجشنبه خود همچنین گفت برای جمهوری‌خواهان محافظه‌کار احترام قائل است اما طرفداران شعار «آمریکا را دوباره عالی کن» از «نیمه‌فاشیسم» تبعیت می‌کنند.

کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه اظهارات جو بایدن را «نفرت‌انگیز» خواند.

سخنگوی این کمیته بایدن را متهم کرد کشور را وارد رکود اقتصادی کرده و در نتیجه سیاست‌هایش اکنون خانواده‌های آمریکایی استطاعت مالی خرید بنزین و مواد خوراکی را ندارند.

XS
SM
MD
LG