لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۳

نشست رهبران عرب و مقامهای آمریکا در واشنگتن


نشست رهبران اتحادیه عرب با مقام های آمریکایی. واشنگتن، ۲۹ آوریل ۲۰۱۳
نشست رهبران اتحادیه عرب با مقام های آمریکایی. واشنگتن، ۲۹ آوریل ۲۰۱۳
شیخ حمد بن جاسم الثانی نخست وزیر قطر، در پی نشستی با مقام های اتحادیه عرب و وزیر امور خارجه آمریکا که روز دوشنبه در واشنگتن برگزار شد، طی بیانیه ای گفت که کشورش از معاوضه زمین میان اسرائیل و فلسطینیان در مقیاس کوچک به شرط توافق طرفین حمایت می کند.

زیپی لیونی، وزیر دادگستری اسرائیل، روز سه شنبه گفت که چنین تحولی به فلسطینیان این امکان را می دهد تا با عقب نشینی های لازم از مواضع خود، راه را برای مذاکرات صلح هموار کنند.

این تازه ترین موضع اتحادیه عرب طی بیانیه نخست وزیر قطر روشن است، که با موضع پیشین رهبران این اتحادیه تفاوت دارد و به نوعی انعکاس مواضع رییس جمهوری آمریکا در بیانیه ای است که در خصوص صلح خاورمیانه در سال ۲۰۱۱ صادر کرد. آقای اوباما طی این بیانیه از اسرائیل و فلسطینیان خواست تا به بازنگری مرزهای سال ۱۹۶۷ بپردازند و با توافق طرفین، به تبادل زمین در موارد لزوم اقدام کنند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته است که بازگشت به شرایط ارضی سال ۶۷ اسرائیل را با مرزهایی غیرقابل دفاع باقی خواهد گذارد. نتانیاهو تعیین هر نوع پیش شرطی را برای مذاکره رد کرده و از اظهار نظر رسمی در خصوص معاوضه زمین اجتناب ورزیده است.

در نشست روز گذشته سران اتحادیه عرب در پایتخت آمریکا، جدا از جان کری وزیر امور خارجه این کشور، جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا نیز حضور داشت.

تحلیلگران سیاسی شرکت آقای بایدن را در این نشست نشانی از اهمیت مسئله صلح خاورمیانه برای دولت اوباما و مطرح بودن آن در میان اولویت های مهم این دولت خوانده اند.
XS
SM
MD
LG