لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۰

کلینتون با رهبران اسراییل و فلسطینی ملاقات می کند


در حالی که بر کوشش های دیپلماتیک برای متوقف ساختن حملات هوایی مرزی بین اسراییل و نیروهای حماس افزوده می شود، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا برای ملاقات با رهبران منطقه ای رهسپار اورشلیم رام اله و قاهره شده است. در همین حال اسراییل اعلام کرد عملیات زمینی در غزه را به تاخیر می اندازد.

کلینتون روز سه شنبه کامبوج را بسوی اسراییل ترک کرد، او در آنجا با بنیامبن نتانیاهو نخست وزیر ملاقات خواهد کرد و همچنین با رهبران فلسطینی و مقامات مصری به گفت و گو خواهد نشست.

بن رودز، قائم مقام امنیت ملی آمریکا، در مورد تاثیر احتمالی سفر کلینتون بر مذاکرات گفت: موضوع این است که چه چیزی به نفع همه است. شدت گرفتن مناقشه به نفع فلسطینیان و مردم غزه نیست و به بهای بسیار گرانی تمام خواهد شد.

محمد مرسی، رییس جمهوری مصر روز سه شنبه گفت تهاجم اسراییل علیه غزه در پایان روز متوقف خواهد شد و کوشش های میانجیگرانه مصر برای برقراری آتش بس بین فلسطینیان و اسراییلیان نتایج مثبتی در چند ساعت آینده ببار خواهد آورد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه شنبه خواهان برقراری فوری آتش بس شد. او که روز دوشنبه برای حمایت از کوشش های میانجیگرانه وارد قاهره شد، در یک کنفرانس خبری گفت برای پرهیز از شدت گرفتن بیشتر مناقشه، از جمله عملیات زمینی، نیاز است گامهای فوری برداشته شود.

دولت حماس نیز اعلام کرد:نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب روز سه شنبه به نشانه ابراز همبستگی، همراه با ۱۰ وزیر عرب ، وارد غزه شد.

رور سه شنبه دود از شهر غزه به آسمان برخاست. نیروهای حماس جوامع اسراییلی را با راکت هدف گرفته اند. مقامات می گویند شمار کشته شدکان از ۱۰۰ تن فراتر رفته است، سه اسراییلی نیز کشته شده اند. حمله هوایی روز سه شنبه یک بانک اسلامی ملی را هدف گرفت، داخل آن ویران شد و به طبقه زیر زمین آن آسیب رسید.

اسراییل حمله را روز ۱۴ نوامبر با یک حمله هوایی که طی آن فرمانده نظامی حماس در غزه را کشت، آغاز کرد و آنرا پاسخی به هفته ها راکت باران از غزه به جنوب اسراییل نامید.
XS
SM
MD
LG