لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

انتقادات جو بایدن از ترامپ: او تهدیدی علیه نهادهای دموکراتیک آمریکا است


جو بایدن در آریزونا
جو بایدن در آریزونا

جو بایدن در اظهارنظری کم سابقه، از دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا و رقیب احتمالی خود در انتخابات سال آینده انتقاد کرد. جو بایدن گفت ترامپ پیرو «انتقام‌جویی و کینه‌توزی» است و «تهدیدی علیه نهادهای دموکراتیک آمریکا» است.

جو بایدن در ایالت آریزونا در مراسمی مربوط به کتابخانه جان مک‌کین چهره فقید جمهوریخواه شرکت کرده بود و بارها در سخنرانی خود از ترامپ نام برد. در دو سال گذشته، او به ندرت از ترامپ اسم می‌برد و عمدتا انتقادات از او را بدون نامبردن از وی بیان می‌کرد.

به گزارش صدای آمریکا، جو بایدن گفت ترامپ «خود را بالاتر از قانون اساسی می‌داند»، حرفی که روسای جمهوری پیشین آمریکا «حتی به شوخی نگفته‌اند».

واکنش جو بایدن چند روز بعد از انتقادات ترامپ از رئیس جمهوری آمریکا است. ترامپ جو بایدن را به ناتوانی به عنوان رئیس جمهور متهم کرده بود.

جو بایدن اعلام کرده برای انتخابات سال آینده ریاست جمهوری آمریکا نامزد شده است. او رقیب سرشناسی برای کسب نامزدی نهایی حزب دموکرات ندارد. در مقابل دونالد ترامپ که در نظرسنجی‌ها با فاصله پیش است، با چند رقیب درون حزبی برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه رقابت خواهد کرد.

ترامپ در دو مناظره نامزدهای جمهوریخواه شرکت نکرده و گفته فاصله او با آنها زیاد است. با این حال، در مناظره دوم برخی نامزدها از جمله کریس کریستی انتقادات جدی به او داشتند.

آقای ترامپ در چند پرونده حقوقی به عنوان متهم حضور دارد.

انتقادات جو بایدن از ترامپ در حالی مطرح شده که مجلس نمایندگان که در اختیار جمهوریخواهان است، به تازگی جلسه‌ای برای استیضاح احتمالی رئیس جمهوری آمریکا برگزار کرده و به آنچه «فساد احتمالی مرتبط با پسر» جو بایدن نامیده رسیدگی می‌کند. کاخ سفید هرگونه تخلف در پرونده بایدن را رد کرده است.

نظرسنجی‌ها می‌گویند یکی از مهمترین شاخص‌ها برای رای دهندگان آمریکا، اقتصاد است. میزان مقبولیت جو بایدن در این نظرسنجی‌ها هرچند به نسبت قبل افزایش یافته اما همچنان زیر ۵۰ درصد گزارش شده است.

رویترز بر پایه یک نظرسنجی می‌گوید اگر فرضا انتخابات آمریکا امروز برگزار شود، بایدن و ترامپ هرکدام ۳۹ درصد آرا را احتمالا کسب می‌کنند و هنوز یک پنجم رای دهندگان تصمیم درباره رای نهایی خود نگرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG