لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

دونالد ترامپ به تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ در جورجیا متهم شد


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده آمریکا

دادگاهی در ایالت جورجیا که درباره تلاش‌های ادعایی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، برای تغییر نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ در این ایالت تحقیق می‌کند، روز دوشنبه، اتهاماتی کیفری علیه او طرح کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتهامات وارده توسط فانی ویلیس، دادستان منطقه فولتون، مشکلات حقوقی تازه‌ای در مسیر نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان در انتخابات آتی ریاست جمهوری ایجاد خواهد کرد.

این کیفر‌خواست ۹۸ صفحه‌ای، در مجموع شامل ۱۹ متهم و ۴۱ جرم کیفری است. همه متهمان به «اخاذی» متهم شده‌اند که برای هدف قرار دادن اعضای «گروه‌های جنایات سازمان‌یافته» استفاده می‌شود و مجازات آن تا ۲۰ سال زندان است.

در میان دیگر متهمان، نام‌های مارک میدوز، رئیس دفتر سابق ترامپ در کاخ سفید و وکلا، رودی جولیانی و جان ایستمن، نیز به چشم می‌خورد.

این خبرگزاری نوشت، در بخشی از این کیفر‌خواست آمده است: «ترامپ و دیگر متهمان از پذیرش شکست خودداری کرده و به طور آگاهانه به توطئه‌ای پیوستند تا به طور غیرقانونی نتیجه انتخابات را به نفع ترامپ تغییر دهند.»

یکی از شواهد اصلی این پرونده، تماس تلفنی میان دونالد ترامپ و برد رفنزپرگر، معاون فرماندار و رئیس کمیسیون انتخابات ایالت جورجیا در سال ۲۰۲۰ است که طی آن ترامپ علنا از این مقام رسمی می‌خواهد آرای کافی «پیدا کند» تا او بتواند با غلبه بر تعداد آٰرای جو بایدن، در این ایالت پیروز شود.

هواداران ترامپ، چهار روز بعد در تلاشی ناموفق برای جلوگیری از تایید پیروزی جو بایدن توسط قانون‌گذاران، به ساختمان کنگره یورش بردند.

در این کیفرخواست به تعدادی از تخلفات مرتکب شده توسط ترامپ و همکارانش از جمله «شهادت دروغ» به قانون‌گذاران مبنی بر وقوع تقلب در انتخابات و تشویق مقامات ایالتی برای تغییر نتایج انتخابات و نقض سوگندهای رسمی خود اشاره شده است.

دادستان‌ها همچنین به نقض سیستم رأی‌گیری در یکی از شهرستان‌های روستایی جورجیا و آزار و اذیت یک کارگر انتخاباتی اشاره کردند که کانون «تئوری‌های توطئه» قرار گرفت.

این کیفرخواست همچنین به طرح ادعای ارائه لیست‌های جعلی از انتخاب‌کنندگان الکترال، برای «براندازی» روند انتخابات اشاره دارد.

همچنین در این کیفرخواست با نام بردن از دیگر ایالت‌ها، اعلام می‌کند که مشاوران ترامپ، از جمله جولیانی و میدوز، با تماس با مقامات آریزونا، پنسیلوانیا و مناطق دیگر به دنبال تاثیرگذاری بر نتیجه آن ایالت‌ها بوده‌اند.

ترامپ با رد هرگونه تخلف، فانی ویلیس دمکرات را به داشتن انگیزه‌های سیاسی درباره خود متهم کرده است.

این چهارمین پرونده کیفری است که علیه ترامپ تنظیم می‌شود. او در سه پرونده پیشین اظهار بی‌گناهی کرده بود.

XS
SM
MD
LG