لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

امیر قطر از دادن «چراغ سبز» به اسرائیل انتقاد کرد


امیر قطر. آرشیو
امیر قطر. آرشیو

امیر قطر روز سه شنبه دوم آبان، از آنچه «چراغ سبز بی‌قید و شرط و مجوز»‌ به اسرائیل برای «کشتن»‌ خواند، انتقاد کرد و آن را «غیر قابل قبول» دانست.

به گزارش آسوشیتدپرس، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی این سخنان را در مجلس شورای مشورتی قطر ابراز داشت.

این خبرگزاری اشاره کرد قطر که به عنوان میانجی برای آزادی گروگان های اسرائیلی و خارجی از گروه شبه نظامی حماس ایفای نقش کرده، میزبان دفتر این گروه در دوحه است.

گروه حماس که تحت حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی قرار دارد، حدود ۲۲۰ گروگان را در اختیار دارد. شبه نظامیان این گروه در حمله روز ۱۵ مهر به اسرائیل، آنها را که عمدتا غیرنظامی هستند، به غزه منتقل کرد. در پی حمله آنان، بیش از ۱۴۰۰ تن نیز کشته شدند.

پس از آن، اسرائیل با محاصره نواز غزه، حملاتی را آغاز کرد. در این ارتباط، وزارت بهداشت حماس در غزه می گوید که از آن زمان تاکنون، بیش از ۵ هزار تن که اکثر آنها غیر نظامی هستند، کشته شده اند.

در مقابل، اسرائیل می گوید که هدف از این حملات، از بین بردن اهداف نظامی حماس و دیگر گروه های شبه نظامی است و اشاره می کند که این گروه ها از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.

به نوشته آسوشیتدپرس، امیر قطر گفت: «ما با حمله به غیرنظامیان بی گناه، صرف نظر از ملیت شان، از سوی هر طرف که باشد، مخالفیم. اما استانداردهای دوگانه را نمی‌پذیریم.»

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی افزود: «نمی‌پذیریم طوری رفتار کنیم که گویی زندگی کودکان فلسطینی ارزش ندارد.»

او اضافه کرد: «نمی توان از واقعیت اشغال، محاصره و شهرک سازی» از سوی اسرائیل چشم پوشید و «نباید اجازه داد که از قطع آب و جلوگیری از ورود دارو و غذا به عنوان سلاح علیه مردم» استفاده شود.

امیر قطر در سخنانش خواستار تشکیل کشور فلسطینی بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ با اسرائیل به پایتختی بیت‌المقدس شرقی شد. سایر کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی نیز بر چنین موضوعی تاکید کرده اند.

XS
SM
MD
LG