لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۷

احتمال «تغییر تاریخی» در سیاستهای مبارزه با مواد مخدر آمریکا؛ مصرف ماری‌جوانا «قانونی نه»، اما «کم‌خطر» محسوب می‌شود


وزارت دادگستری ایالات متحده در آخرین روز ماه آوریل اعلام کرد گام‌هایی برداشته که براساس آن مصرف ماری‌جوانا «قانونی نمی‌شود» اما مصرف‌کنندگان آن با موانع قانونی کمتری روبرو خواهند شد.

براساس این اعلام قرار است پس از بررسی و تایید دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید، «ماری‌جوانا» در فهرست «مواد مخدر کم‌خطر» در ایالات متحده قرار بگیرد اما استفاده تفریحی آن همچنان «غیرقانونی» خواهد ماند.

مصرف ماری‌جوانا در حال حاضر در ایالات متحده در کنار «هروئین، کوکائین و ال‌اس‌دی» به دلیل پتانسیل بالای سوء‌استفاده و عدم وجود کاربرد پزشکی شناخته شده، در «رده یک» قرار دارد و مصرف آن جرمی سنگین است.

براساس پیشنهاد وزارت دادگستری، طبقه‌بندی جدید ماری‌جوانا به عنوان یک ماده مخدر «رده سه»، آن را در رده داروهایی مانند کدئین و استروئیدهای آنابولیک قرار می‌دهد که پتانسیل وابستگی فیزیکی و روانی متوسط تا کم دارند.

هرچند این تغییر به طور کامل ماری‌جوانا را برای استفاده تفریحی قانونی نمی‌کند و مقررات مربوط به تولید، توزیع و فروش آن همچنان توسط دولت فدرال اعمال خواهد شد اما فعالان صنعت ماری‌جوانا معتقدند این تصمیم به کاهش مجازات‌های مرتبط با مصرف ماری‌جوانا و تسهیل تحقیقات علمی در مورد فواید بالقوه آن کمک می‌کند.

هنوز مشخص نیست که چه زمانی این تغییر سیاست به طور کامل اجرایی خواهد شد، اما انتظار می‌رود در ماه‌های آینده جزئیات بیشتری از سوی وزارت دادگستری و کاخ سفید ارائه شود.
مصرف تفریحی ماری‌جوانا از سال ۲۰۱۸ در کانادا، همسایه شمالی ایالات متحده آمریکا آزاد است و مصرف آن در این کشور دیگر عملی مجرمانه تلقی نمی‌شود.

شمار دیگری از کشورها نیز مصرف این ماده را قانونی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG