لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

مرگ ۱۴ تفنگدار در عملیات ویژه؛ مجرم فراری و سرکرده یکی از بزرگترین کارتل‌های مکزیک دستگیر شد


تصویری از اعلامیه اف.بی‌.‌آی که رافائل کارو کینترو را در لیست مجرمان فراری طبقه‌بندی کرده است
تصویری از اعلامیه اف.بی‌.‌آی که رافائل کارو کینترو را در لیست مجرمان فراری طبقه‌بندی کرده است

رافائل کارو کینترو یکی از بدنام ترین رهبران توزیع مواد مخدر جهان روز جمعه در مکزیک درحالی دستگیر شد که سقوط هلیکوپتر نیروهای ویژه در این عملیات، ۱۴ تفنگدار دریایی را به کام مرگ کشاند.

این سرکرده کارتل که دهه ششم عمر زندگی‌اش را می‌گذراند، در فهرست مجرمان پلیس فدرال آمریکا است که پس از کشف محل اختفایش در استان شمال‌غربی سینالوئای مکزیک توسط تفنگداران دریایی مکزیک دستگیر شد. او متهم به هدایت قاچاق هزارها تن متافتامین، هروئین، کوکائین و ماریجوانا است.

پلیس فدرال آمریکا به دلیل آدم‌ربایی، شکنجه و قتل کارمند اداره مبارزه با مواد مخدر دولت آمریکا از سوی این مجرم، جایزه‌ای ۲۰ میلیون دلاری برای دستگیری او در سال ۲۰۱۸ تعیین کرده بود.

کارو کینترو که یکی از موسسان کارتل گوادلاهارا به شمار می‌رود، به دلیل قتل و آدم‌ربایی در کنار رهبری شبکه توزیع مواد مخدر سال‌هاست که تحت تعقیب اف.بی.‌آی است و ۲۸ سال از عمرش را در زندان‌های مکزیک گذرانده است. او پس از آزادی از زندان رهبری کارتل سینالوئا را بر عهده گرفت.

مریک گارلند، دادستان کل ایالات متحده خواستار استرداد فوری او به آمریکا شده است.

دادستان کل ایالات متحده دستگیری او را حاصل سه دهه پیگیری مستمر مأموران مبارزه با مواد مخدر آمریکا در همکاری با مأموران مکزیکی دانست.

سقوط هلیکوپتر بلاک هاوک تفنگداران دریایی مکزیک در جریان این عملیات، باعث مرگ دستکم ۱۴ تفنگدار دریایی مکزیک شد. بررسی علت سقوط این بالگرد در دست بررسی است.

XS
SM
MD
LG