لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۰

بی‌بی در آستانه بازگشت تاریخی به دفتر نخست‌وزیری اسرائیل


ستاد مرکزی انتخابات اسرائیل شامگاه پنج‌شنبه ۱۲ آبان نتیجه انتخابات پارلمانی این کشور را اعلام کرد که بر اساس آن، پیروزی ائتلاف جناح راست و مذهبی این کشور به رهبری بنیامین نتانیاهو قطعیت یافت.

بر پایه نتایج نهایی، ائتلاف راست و مذهبی ۶۴ کرسی از ۱۲۰ کرسی «کنست»، مجلس اسرائیل، را به‌دست آورده است.

در همین حال ساعاتی پیش از اعلام نتایج قطعی، حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی را آغاز کرده بود.

نتانیاهو، پیروز انتخابات پارلمانی اسرائیل، وعده داد که به سرعت دولت جدید این کشور را تشکیل دهد. او ابراز امیدواری کرد که مجلس جدید اسرائیل پیش از پانزدهم نوامبر تشکیل شود تا او بتواند هر چه سریعتر دولت جدید را پس از ماه‌ها دوری از قدرت تشکیل دهد.

یائیر لاپید، رهبر حزب «یش آتید» و نخست‎‌وزیر چهار ماه گذشته، با وجود کسب ۲۴ کرسی برای حزب خود که دومین حزب در مجلس خواهد بود، شکست را پذیرفت، زیرا جمع کرسی‌های احزاب حامی او به ۵۱ کرسی رسیده که از حد نصاب لازم برای تشکیل دولت، دور است.

بر اساس نتایج ستاد انتخابات، لیکود با کسب ۳۲ کرسی بزرگ‌ترین حزب در «کنست» خواهد بود. لیکود در اتحاد با حزب راست افراطی «صهیونیسم دینی» با ۱۴ کرسی و دو حزب مذهبی «شاس» با ۱۱ کرسی و «یهودیت تورات» با ۷ کرسی، سه کرسی بیش از ۶۱ کرسی مورد نیاز برای تشکیل دولت در اختیار دارد.

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل‌ نیز ملاقات با احزاب مجلس جدید را برای تعیین نخست وزیر آینده آغاز کرده است.

نتانیاهو قصد دارد نمایندگان احزاب همسو با یائیر لاپید، نخست وزیر فعلی اسرائیل، را برای تشکیل کابینۀ ائتلافی به همکاری دعوت کند. در این بین، حزب «اتحاد برای دولت» به رهبری بنی گانتس با داشتن دوازده کرسی در مجلس جدید نزدیک‌ترین حزب به لیکود برای تشکیل دولت به نظر می رسد.

در همین‌ رابطه پس از پیروزی بنیامین نتانیاهو در انتخابات، رهبران جهان در شبکه‌های اجتماعی به او تبریک گفتند و برهمکاری خود با دولت او تاکید کردند.

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود، روز پنجشنبه پس از انتشار نتایج نهایی انتخابات که نشان دهنده بازگشت او به دفتر نخست‌وزیری اسرائیل است، تماس‌ها و توئیت‌های حاوی پیام تبریک، از سوی متحدان خارجی اسرائیل، دریافت کرد.

XS
SM
MD
LG