لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

روابط عمومی جشنواره فجر: نسخه چرک‌نویس را «سهوا» به جای لوح دادیم


سالن محل برگزاری اختتامیه جشنواره فیلم فجر ۱۴۰۱
سالن محل برگزاری اختتامیه جشنواره فیلم فجر ۱۴۰۱

جشنواره پرحاشیه «فجر» امسال، نه تنها پیش از آغاز حواشی فراوانی با خود داشت که پس از پایان آن نیز، لوح‌های اهدایی به برخی از برندگان جشنواره هم حاشیهساز شد.

به گزارش رسانه‌های ایران، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت ابراهیم رئیسی مدعی شده است: «در همه بخش‌های جشنواره فجر، استقبال بسیار خوب بوده حتی بهتر از سال‌های گذشته بود.»

این عضو کابینه دولت جمهوری اسلامی همچنین افزوده است: مردم برای تماشای فیلم‌های جشنواره فجر «به سختی» بلیط پیدا می‌کردند و «صف‌های طولانی» برای خرید بلیط تشکیل شده بود.

این ادعا در شرایطی مطرح می‌شود که در طول برگزاری این جشنواره، کاربران بسیاری در شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویر و فیلم‌هایی از مقابل سینماهای منتخب جشنواره، از نبود صف برخلاف سال‌های گذشته و بی‌رونقی آن در امسال گزارش داده بودند.

این جشنواره دولتی در حوزه‌های سینما، موسیقی و تئاتر که سالانه به مناسبت سالگرد انقلاب ۵۷ برگزار می‌شود، امسال از پیش از برگزاری با واکنش‌های منفی بسیاری از اهالی داخلی و خارجی سینما به دلیل همراهی با اعتراضات سراسری ماه‌های اخیر ایران مواجه شد.

استقبال محدود در حوزه حضور سینماگران و مخاطبان اما آخرین سکانس این جشنواره پر حاشیه جمهوری اسلامی نبود و اندکی پس از اهدای لوح‌های تقدیر در برنامه اختتامیه آن، موجی دوباره از حواشی جشنواره در شبکه‌های اجتماعی راه افتاد.

در اتفاقی نادر طی دوره‌های پیشین برگزاری این جشنواره، تصاویری از برخی لوح‌های اهدایی به چند برگزیده آن انتشار یافت که حاوی غلط‌های املایی، لکه‌گیری شده و بدون امضا بودند، موضوعی که حامیان دولت جمهوری اسلامی در ابتدا آن را تکذیب کردند و قصد منتشر کنندگان را«تخریب» اعلام و حتی خواستار برخورد با آنها نیز شدند.

اما با بیشتر شدن تعداد این لوح‌های ناقص و معیوب، صدای حامیان دولتی جشنواره به ناگاه فرو کش کرد تا آنجا که حتی روابط عمومی و کادر برگزار کننده جشنواره فیلم فجر مجبور یه انتشار متن عذرخواهی شدند.

مسعود نجفی، مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر در این باره گفته است: به دلیل «حساسیت‌های این دوره» و به دلیل «لو نرفتن اسامی برگزیدگان»، جلسه جمع بندی داوران ساعتی قبل از مراسم اختتامیه برگزار شد و به دلیل «تکثر جوایز» نسخه چرک‌نویس بدون امضای دبیر «سهوا» در برخی از لوح‌های تقدیر قرار گرفته است.

این جشنواره در شرایطی با حواشی فراوان پایان یافت که محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی جمهوری اسلامی اظهار داشته است: برخی جشنواره‌های دنیا گفته‌اند «فیلم‌های زیرزمینی» ایران را می‌پذیریم، آنها «برنامه‌ریزی می‌کنند که ما را ضعیف کنند.»

XS
SM
MD
LG