لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

بنیامین نتانیاهو: اسرائیل و عربستان سعودی را با قطار به هم وصل می‌کنیم


بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه ۸ مردادماه در جریان جلسه کابینه دولت گفت: «ما اسرائیل و عربستان سعودی را با قطار به هم وصل می‌کنیم و مشغول فعالیت در این زمینه هستیم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، نخست وزیر اسرائیل گفت «اسرائیل، یک پروژه توسعه راه‌آهن به ارزش «۲۷ میلیارد دلار» را برای اتصال مناطق دورافتاده به تل‌آویو شروع می‌کند که در آینده، می‌تواند ارتباط زمینی با عربستان سعودی را نیز فراهم کند.»

در این جلسه دولت نخست وزیر اسرائیل، پروژه‌های زیرساختی از جمله «پروژه یک اسرائیل» را اعلام کرد. او گفت: این پروژه، مدت زمان سفر با قطار به مراکز تجاری و دولتی کشور را به «دو ساعت یا کمتر» کاهش خواهد داد.

بنیامین نتانیاهو در ادامه گفت: «در آینده قادر خواهیم بود با استفاده از راه‌آهن کالاها را از ایلات به سواحل مدیترانه حمل کرده و همچنین اسرائیل را با قطار به عربستان سعودی و شبه جزیره عربستان متصل کنیم.»

این اعلام پس از سفر هفته گذشته مقامات ارشد ایالات متحده به عربستان سعودی، که با هدف پیشبرد روابط رسمی احتمالی بین عربستان و اسرائیل انجام شد، صورت می‌گیرد.

در جلسه هفتگی هیات دولت اسرائیل، به نظر می‌رسید که بنیامین نتانیاهو از بحران قانون اساسی که ماه‌هاست اسرائیل را اسیر بحران ساخته، عبور کرده و به مسائل دیگر روی آورده است.

تظاهرات سراسری در اسرائیل در ماه ژانویه سال جاری میلادی، زمانی آغاز شد که دولت بنیامین نتانیاهو لایحه‌ای را برای بازنگری در سیستم قوه قضائیه اعلام کرد که در آن، برخی از اختیارات دادگاه عالی اسرائیل لغو می‌شد و به سیاستمداران، قدرت نفوذ بیشتری در انتخاب قضات اعطا می‌کرد.

XS
SM
MD
LG