لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

«طومار استر» توطئه ایرانیان علیه قوم یهود: هدیه نتانیاهو به اوباما


یهودیان حریدی (ارتدوکس) در جشن پوریم در کنیسه طومار استر را می خوانند.
یهودیان حریدی (ارتدوکس) در جشن پوریم در کنیسه طومار استر را می خوانند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه هدیه ای به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا داد که بار معنایی زیادی درباره تنش موجود این کشور با ایران دارد. این هدیه، کتابی قطور و قدیمی به زبان عبری است که داستان توطئه ایرانیان باستان علیه یهودیان ساکن در ایران را روایت می کند.

نام این کتاب باستانی «طومار استر» است و داستان ملکه استر، همسر زیبای یهودی خشایار شاه، پادشاه ایرانی را بیان می کند که توطئه هامان، وزیر این پادشاه هخامنشی برای کشتار یهودیان ساکن در ایران را خنثی کرد. کتاب استر، یکی از بخش های عهد عتیق در کتاب مقدس است که حدود ۲۵۰۰ سال پیش رخ داده است و یهودیان بنا به این داستان و نجات قوم یهود در ایران با کمک ملکه استر، در جشن پوریم شرکت می کنند.»

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام اسرائیلی می گوید آقای نتانیاهو به باراک اوباما گفته است: «آنها (ایرانی ها)، آن زمان هم می خواستند ما را نابود کنند.»
عید مذهبی پوریم هر ساله ۱۴ و ۱۵ آدار در تقویم عبری برگزار می شود که امسال برابر شده است با روز چهارشنبه، هفتم مارس (۱۷ اسفند). یهودیان در این روز در کنیسا حاضر می شوند و کتاب استر، موسوم به مگیلا را می خوانند.

یکی از قسمت های این کتاب می گوید: «و یهودیان تمام دشمنان را با تیغ شمشیر و کشتار و نابودی درهم کوبیدند و آنچه را انجام دادند که دشمنانشان با آنان می کردند.»
بنیامین نتانیاهو که برنامه اتمی ایران را تهدیدی علیه موجودیت کشور اسرائیل می داند پس از ملاقات روز دوشنبه با باراک اوباما در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که نسخه ی طومار استر را به آقای اوباما هدیه داده است.

نخست وزیر اسرائیل همچنین برای بیان خطرات ایران اتمی، به واقعه هالوکاست در جریان جنگ جهانی دوم توسط آلمان نازی اشاره کرد که طی آن شش میلیون یهودی کشته شدند.
باراک اوباما از آقای نتانیاهو خواست تا زمان بیشتری برای عملکرد و تاثیر عمیق تر تحریم های اقتصادی علیه ایران بدهد. اسرائیل درباره تهدید اتمی ایران علیه اسرائیل و «عواقب خطرناک» آن در خاورمیانه به شدت نگران است و بارها از آمادگی برای حمله به تاسیسات اتمی ایران خبر داده است. ایران می گوید برنامه اتمی اش تنها با اهداف صلح آمیز است.

بنیامین نتانیاهو در سخنان شامگاه دوشنبه خود در نشست سالانه ایپک، کمیته روابط عمومی اسرائیل و آمریکا خواستار جدیت در قبال ایران شد و گفت در مورد ایران، بیش از این نمی توان صبر پیشه کرد.

XS
SM
MD
LG