لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۶

اوباما: تعهد آمریکا به اسرائیل به سختی سنگ است


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در کاخ سفید دیدار کردند.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در کاخ سفید دیدار کردند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید گفت تعهد او به امنیت اسرائیل به «سختی سنگ» است. محور گفت و گوهای پشت درهای بسته رهبران سیاسی آمریکا و اسرائیل، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی بود.

روز دوشنبه آقای اوباما ساعتی پیش از ملاقات خصوصی با نخست وزیر اسرائیل، در کاخ سفید به خبرنگاران گفت پیش بینی می کند که «ماه های دشواری» در سال جاری در پیش باشد چرا که ایالات متحده و اسرائیل برای پاسخگویی به فعالیت های اتمی تهران، با یکدیگر در حال همکاری هستند. ایران تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را انکار می کند و می گوید برنامه اتمی اش تنها با اهداف صلح آمیز است.

آقای اوباما گفت برای حل دیپلماتیک برنامه هسته ای ایران «هنوز امکان هست»، راهی که هم اوباما و هم نخست وزیر اسرائیل آن را در اولویت خوانده اند. باراک اوباما در عین حال بار دیگر موضعگیری قبلی خود مبنی بر این که تمامی گزینه ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی در دست بررسی است، تاکید کرد.

آقای نتانیاهو گفت حق تعیین سرنوشت و دفاع از خود باید برای اسرائیل محفوظ باشد. او همچنین از اتحاد ایالات متحده با اسرائیل قدردانی کرد و گفت هر دو این کشورها در ایران دشمن مشترک دارند.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی بارها درباره راه های حمله نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران صحبت کرده اند. مسئولان در واشنگتن گفته اند که اگر ایران تصمیم به تولید بمب اتم داشته باشد، آمریکا وارد عمل می شود. مقامات اسرائیلی نیز درباره لزوم اقدام نظامی زودهنگام درباره ایران سخن گفته اند تا پیش از آن که دیر شده و ایران به سلاح اتمی دست یابد، جلوی آن گرفته شود.

روز یکشنبه، باراک اوباما در اولین روز نشست سالانه ایپک، کمیته روابط آمریکا و اسرائیل گفت ایالات متحده و اسرائیل باید به فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی بین المللی بر ایران فرصت بیشتری برای اثرگذاری بدهند. او درباره پرگویی های پراکنده درباره حمله به ایران هشدار داد و گفت این پرگویی ها با بالا بردن بهای نفت، تنها به نفع جمهوری اسلامی ایران عمل کرده است. آقای اوباما در عین حال برای توسل به اقدام نظامی علیه ایران، در صورت شکست دیگر اقدامات، ابراز آمادگی کرد.

بنیامین نتانیاهو، قرار است شامگاه دوشنبه به وقت واشنگتن در اجلاس سالانه ایپک سخنرانی کند.

XS
SM
MD
LG