لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۶

اوباما در ژانویه رئیس بانک مرکزی را تعیین می کند


نمایی از ساختمان بانک مرکزی آمریکا در واشنگتن
نمایی از ساختمان بانک مرکزی آمریکا در واشنگتن

اوباما می گوید انتخاب رئیس بانک مرکزی از مهم ترین گزینشهایی هستند که وی باید انجام دهد، و از این روی، در انتخاب فرد مناسب شتاب نمی کند.

باراک اوباما گفت که در پی پایان یافتن دوران خدمت بن برنانکی (رئیس بانک مرکزی آمریکا)، به کسی مسئولیت مدیریت این بانک را خواهد داد که بتواند نرخ بیکاری را در کشور کاهش دهد.
انتخاب رئیس بانک مرکزی آمریکا به عهده رئیس جمهوری است.

دوران ریاست آقای برنانکی در ماه ژانویه ۲۰۱۴ (اندکی بیش از سه ماه دیگر) پایان می یابد و رئیس جمهوری باید فردی دیگر را برای این سمت انتخاب کند.

آقای اوباما طی گفت و گویی که روز چهارشنبه با شبکه سی.ان.بی.سیِ آمریکا کرد، گفت نامزد مورد نظر وی برای ریاست بانک مرکزی آمریکا باید به نرخ بیکاری، میزان تورم، و تلاش برای پیش گیری از ایجاد حباب در بهای ارزش اوراق بهادار در بازار بورس تمرکز کند.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا تعطیلی دولت و مشکلات بودجه سبب تأخیر در انتخاب رئیس تازه بانک مرکزی شده، گفت چنین نیست و وی فرد مناسب را به زودی برمی گزیند.

اوباما افزود که بن برنانکی وظایف خود را به خوبی انجام می دهد و در شرایط جاری مشکل خاصی وجود ندارد. وی سبب تعلل در فرایند گزینش رئیس جدید را حساسیت این سمت عنوان کرد و گفت: «ریاست بانک مرکزی آمریکا و (اعضای) دیوان عالی کشور، دو پست حساسی هستند که مهم ترین انتخاب های من برای اداره خدمات دولتی تلقی می شوند، و از این روی، باید دقت و تأمل لازم را برای این انتخاب به کار گیرم.»

گفتنی است که منابع نزدیک به کاخ سفید می گویند یکی از کسانی که اوباما برای این گزینش در نظر دارد، جانت یلن است که نام وی (به صورت غیررسمی) به عنوان نامزد اصلی مورد نظر آقای اوباما مطرح است.

خانم یلن که سابقه طولانی در خدمت در بانک مرکزی دارد، هم اکنون معاون رئیس بانک مرکزی است.
XS
SM
MD
LG