لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

بانک مرکزی آمریکا خرید قرضه را کاهش می دهد


بن برنانکی، رییس بانک مرکزی آمریکا
بن برنانکی، رییس بانک مرکزی آمریکا
بن برنانکی، رییس بانک مرکزی آمریکا، هفته گذشته طی نشستی با مسئولان این بانک از طرح خود برای کاهش میزان خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی آمریکا سخن گفت.

اریک گرین، یکی از مدیران مالی بانک تی دی، طی نامه ای به مشتریان این بانک نوشت:«جو داد و ستدی که بر مبنای کمک مالی بی انتهای دولت آمریکا بنا شده بود، اکنون در حال تغییر است.»

دولت چین نیز سیاست مشابهی را در پیش گرفته است. در چین نرخ بهره وام های کوتاه مدت دولتی به میزان بی سابقه ای افزایش یافته است.

جیمز بولارد اما، می گوید سیاست تازه ای که آقای برنانکی از آن سخن گفته، عجولانه اتخاذ شده است. بولارد رییس بانک مرکزی سنت لوییز در آمریکاست. وی می گوید احتمال آن می رود که این تصمیم شتابزده اثرات ناخوشایندی بر اقتصاد آمریکا بگذارد.

آقای برنانکی در اعلام تصمیم خود تاکید کرده که به عمل در آوردن تصمیم تازه بانک مرکزی آمریکا به این بستگی خواهد داشت که اقتصاد کشور بهبود بیشتر بیابد. رییس بانک مرکزی آمریکا پیش بینی کرده است که نرخ بیکاری در آمریکا ظرف یک سال از میزان کنونی آن که ۷.۶ دهم درصد است، به ۷ درصد کاهش یابد.

سرمایه گذاران آمریکایی از احتمال کاهش میزان کمک مالی و اعطای وام و خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی آمریکا اطلاع یافته بودند، اما ارائه این طرح با جزئیات آن از سوی بن برنانکی سبب شگفتی اغلب آنها شد. تحلیلگران بازار سرمایه می گویند احیای اقتصاد بیماری که چندین سال با کمک دولت به طور مصنوعی سرپا نگاه داشته شده، از دشوارترین اقدامات در عرصه اقتصاد کلان است.

بن برنانکی هفته گذشته طی سخنانی پیرامون شرایط جاری اقتصاد آمریکا نسبت به بهبود یافتن اوضاع بازار مسکن ابراز امیدواری کرد و از بالا رفتن بهای مسکن طی مدت اخیر خبر داد و گفت انتظار می رود این افزایش قیمت و فعالیت بیشتر بازار مسکن ادامه یابد.

خطری که تصمیم تازه ای که رییس بانک مرکزی آمریکا از آن سخن گفته، ممکن است برای اقتصاد آمریکا داشته باشد، آن است که سرمایه گذاران ممکن است از بیم مواجهه با شرایط ناشناخته سرمایه خود را از بازار سهام و دیگر اوراق بهادار خارج کنند.

به رغم آن که بسیاری از کسب و کارهای عمده در آمریکا با زیان دهی مواجه اند، ترجیح می دهند برای سوددهی یا دست کم سرپا ماندن هزینه های خود را کاهش دهند و از این طریق با زیان دهی مبارزه کنند، و کاهش هزینه را به جای افزایش قیمت برمی گزینند، چرا که از فروش نرفتن محصول یا خدماتشان واهمه بیشتری دارند.
XS
SM
MD
LG