لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

رهبر اپوزیسیون بلاروس به صدای آمریکا: لوکاشنکو در جنگ اوکراین «شریک جرم روسیه» است


اسویاتلانا سیخانوسکایا، رهبر مخالفان بلاروس
اسویاتلانا سیخانوسکایا، رهبر مخالفان بلاروس

اسویاتلانا سیخانوسکایا، رهبر مخالفان حکومت بلاروس، رژیم الکساندر لوکاشنکو را متهم کرد که زیرساخت‌های آن کشور را برای حمله به اوکراین در اختیار روسیه قرار داده است.

خانم سیخانوسکایا که همراه با شماری از مخالفان الکساندر لوکاشنکو به واشنگتن سفر کرده است، در مصاحبه با بخش روسی صدای آمریکا گفت که رژیم بلاروس و مردم بلاروس متفاوتند، مردم بلاروس مخالف جنگ اوکراین هستند و سعی می‌کنند تا آن جا که می‌توانند از اوکراینی ها حمایت کنند.

او در این مورد از جمله به اقدامات خرابکارانه در راه‌آهن، منفجر کردن یک هواپیمای جاسوسی روسیه، نافرمانی مدنی و نصب پرچم های اوکراین در بلاروس اشاره کرد و افزود که مردم به شیوه های گوناگون همبستگی خود با اوکراین را نشان می‌دهند و هر روز هم شماری از آنان به دلیل مواضع ضد رژیم و ضدجنگ‌شان بازداشت می‌شوند.

رهبر مخالفان بلاروس با اعلام این که ۸۶ درصد مردم بلاروس مخالف جنگ در اوکراین هستند، اضافه کرد که مردم می خواهند با جاه‌طلبی‌های امپریالیستی یک دشمن مشترک، یعنی روسیه، بجنگند.

او همچنین تاکید کرد که مردم بلاروس آینده خود را با روسیه امپریالیستی پیوند نمی‌زنند و تمام توافق های دو سال گذشته میان لوکاشنکو و پوتین باید غیرقانونی شمرده شوند.

اسویاتلانا سیخانوسکایا افزود که مردم می خواهند بلاروس کشوری امن، متحد و شریکی خوب برای همسایگانش باشد.

رهبر مخالفان بلاروس با متهم کردن رژیم الکساندر لوکاشنکو به همدستی با رژیم پوتین اضافه کرد که سربازان بلاروس نیز نمی‌خواهند با اوکراینی‌ها بجنگند یا برای لوکاشنکو و پوتین بکشند یا کشته شوند.

او خواستار آن شد که لوکاشنکو در دادگاهی ویژه در این مورد پاسخ‌گو باشد و به اتهام حمایت از تروریسم محاکمه شود.

خانم سیخانوسکایا پس از شکست از الکساندر لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ – که با اعتراضات گسترده ای به تقلب در انتخابات همراه بود، از این کشور گریخت.

او اوایل اسفند در محاکمه‌ای غیابی در بلاروس به ۱۵ سال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG